Zahvaljujući većim senzorima, visokokvalitetnoj optici i naprednim algoritmima za obradu slike zasnovanim na vještačkoj inteligenciji, sada je moguće snimiti fantastične fotografije telefonom čak i u uslovima lošeg osvjetljenja
Fotografisanje sa pametnim telefonom je sve učestaliji i popularniji način za snimanje fotografija koje prenose priču, a primjenom pravih savjeta, možete napraviti virtuozne fotografije i snimiti ih zauvijek, čak i u uslovima lošeg osvjetljenja.
Savremeni pametni telefoni dolaze sa naprednom optikom pomoću koje se jednim dodirom prsta po ekranu mogu napraviti fantastične fotografije za koje je u prošlosti bio potreban skup DSLR fotoaparat.
Mnogi telefoni mogu da snime odlične fotografije u idealnim uslovima osvjetljenja. IT mixer je izdvojio deset najboljih telefona za ljubitelje fotografije. Ipak bi trebalo istaći kvalitet i veličina senzora jer je to najpoželjnija stavka kada želite snimati fotografije u uslovima slabog osvjetljenja i noću.
Svi znamo da su slabije uslovi osvjetljenja vrlo izazovni kada je u pitanju snimanje fotografija. Međutim, nove tehnologije čine to mnogo lakšim. Pametni telefon sa modernom optikom, većim senzorom i naprednim algoritmima za obradu slike korišćenjem vještačke inteligencije omogućavaju da se mogu snimiti fantastične fotografije čak i u uslovima lošeg osvjetljenja.
Iskustva profesionalnih fotografa
Osim samog hardvera, za bolje fotografije je važno i fotografsko znanje. Pravi profesionalci imaju nekoliko trikova koji mogu da pretvore dobru fotografiju u savršen snimak pri slabom osvjetljenju.
Četiri ZEISS stručnjaka Tim Allrich, Jakub Polomski, Michael Portillo i Gabriel Santos podijelili su svoja iskustva u fotografisanju sa nedavno lansiranim Vivo X90 Pro telefonom i objasnili kako da snimite najbolje moguće fotografije pri slabom osvjetljenju.
Sva četiri fotografa se slažu da je snimanje fotografija u takvim uslovima izuzetno izazovno, posebno kada se radi o problemima sa dinamičkim opsegom, a visok kontrast između sijenki i svjetla često je rezultirao nedovoljno eksponiranim slikama bez detalja, strukture i kontrasta i upravljanjem visokim ISO postavkama.
Takve izazove je lakše prevazići korišćenjem telefona sa većim senzorom jer što je veći senzor, to sočivo može da prikupi više svjetlosti i bolji su rezultati.
Jakub Polomski iznio različite izazove s kojima se suočava fotografisanje pametnih telefona pri slabom osvjetljenju, uključujući male senzore ograničavanje hvatanja svjetla, fiksni otvor blende, agresivni algoritmi za smanjenje šuma koji utječu na detalje, potencijalno zamućenje zbog manjih brzina zatvarača, degradacija od digitalnog zuma i ograničena ručna kontrola nad postavkama kao što su ISO, brzina zatvarača i otvor blende.
Uspješna noćna fotografija
Za svakog ko se bavi fotografisanjem, noćna fotografija predstavlja specifičan izazov. U odnosu na druge vrste fotografije ona ima niz posebnih karakteristika. Prije svega, pošto je noću slabija svjetlost, noćna fotografija mora da ima izuzetno dugo vrijeme ekspozicije.
U zavisnosti od toga koliko je mračna noć, kao i od željenih efekata, vremena osvetljenja kreću se od 1 sekunde pa naviše. Upravo iz tog razloga, obavezna oprema su stalak i daljinski okidač. Pored toga, nije na odmet da prilikom noćnog fotografisanja fotograf ima pri ruci i baterijsku lampu sa jačim dometom svjetla.
Jakub Polomski je izdvojio nivo šuma, koji se ogleda u zrnatosti slike, kao glavni aspekt koji razlikuje dobru i lošu noćnu fotografiju. Uspješna noćna fotografija trebala bi imati minimalan šum, održavajući čist i oštar izgled.
Važna je i dobra ekspozicija i kontrast, uz uravnoteženu igru svjetlosti i senke, prijatne boje i dobro komponovanu sliku, objasnio je on.
Kada je riječ o noćnoj fotografiji, treba istaći da je poželjno da poslije nekoliko uzastopnih dugih ekspozicija poželjno odmoriti fotoaparat i ugasiti ga neko vrijeme, pošto se senzor i druge komponente aparata dosta zagrijavaju, što uzrokuje povećavanje količine šuma.
Ništa bez vježbe i stalnog eksperimentisanja
Pametni telefon nudi širok spektar mogućnosti, ali treba zapamtiti da je vježbanje ključno za postizanje profesionalnih rezultata.
Da bi stvorili vrhunsku fotografiju, prema Michaelu Portillu, treba da prikažete detalje i kontrast u različitim izvorima svjetlosti, održavajući realizam uz minimiziranje senki. Upravljanje HDR-om, boja, oštrina i digitalni šum su ključni aspekti koje treba uzeti u obzir.
Tako nešto zahtjeva stalnu vježbu, pa ovi stručnjaci pozivaju sve ljubitelje fotografije da se upoznaju sa različitim fazama osvjetljenja – od sumraka, izlaska ili zalaska sunca, do skoro potpunog mraka u prostoru sa malo svjetlosnog zagađenja.
„Uzastopnim snimanjem iste scene tokom zalaska sunca, možete naučiti da prilagođavate podešavanja kao što su vrijeme ekspozicije, otvor blende i ISO osjetljivost kako se osvjetljenje menja. Ovo praktično iskustvo pomaže fotografima da maksimalno iskoriste situacije pri slabom osvjetljenju“, objasnio je Allrich.
Stativ veoma bitna stavka
Svi ovi stručnjaci za fotografiju se slažu da koriste stativ, stabilnu površinu za smanjenje podrhtavanja telefona i eksperimentišu sa ručnim kontrolama kako bi postigli uravnoteženiju mobilnu fotografiju sa manje šuma.
Takođe, kreativno korišćenje dostupnih izvora svjetlosti, kao što su ulična svjetla ili refleksije, čak i mjesec, može doprinijeti kvalitetu fotografije.
Ovdje nema ograničenja za kreativnost, kaže Majkl, koji vjeruje da kada kombinuju stativ, fotografi treba da koriste noćni ili profesionalni režim da kontrolišu podešavanja kao što su brzina zatvarača i kretanje, i da snimaju fotografije kada je nebo intenzivnije obojeno.
(IT mixer)