Voziti auta sa manuelnim mjenjačem mnogima predstavlja pravo zadovoljstvo, ali zahtijeva pravilnu tehniku. Dok iskusni vozači znaju da pravilnim mjenjanjem brzina štede gorivo i motor, manje iskusni često prave skupu grešku – guše motor.
Ova naizgled bezopasna navika nepotrebno opterećuje motor i vremenom može izazvati ozbiljna oštećenja. Jednostavno rečeno, gušenje ili preopterećenje motora nastaje kada pokušavate naglo ubrzati u previsokoj brzini, dok je broj obrtaja motora prenizak.
Tipičan primjer je vožnja 50 km/h u petoj brzini, kada umjesto da vratite u nižu, samo do kraja pritisnete gas. Mnogi početnici misle da veća brzina znači više snage, ali istina je suprotna. Niže brzine (prva, druga, treća) obezbjeđuju obrtni moment neophodan za kretanje i efikasno ubrzavanje.
S druge strane, više brzine (peta ili šesta) služe za održavanje dostignute brzine uz minimalnu potrošnju goriva. Ako pokušavate naglo ubrzati u visokoj brzini, stavljate motor pod ogroman i štetan napor.
Šta se dešava ako stalno preopterećujete motor
Oštećenje klipova i cilindara
Zbog prekomjernog opterećenja, na zidovima cilindara talože se naslage ugljenika. Vrući klipovi i klipni prstenovi mogu da se zalijepe za te naslage, što ubrzava habanje i može izazvati trajna oštećenja.
Gubitak kompresije
Kada se klipni prstenovi istroše, više ne dihtuju cilindar kako bi trebali. Vrući gasovi iz komore za sagorijevanje tada prolaze pored klipa u karter, što povećava pritisak i temperaturu u motoru i remeti pravilno podmazivanje pokretnih dijelova.
Kontaminacija ulja
Gasovi koji ulaze u karter miješaju se s vlagom i stvaraju kiseline koje korodiraju metalne dijelove. Vlaga takođe zagađuje motorno ulje, stvarajući štetne naslage (mulj) i izazivajući unutrašnju koroziju.
Sve ovo vodi do skupih kvarova koji se lako mogu izbjeći.
Jednostavni savjeti za zdrav motor
Dobra vijest je da se sve ovo može spriječiti usvajanjem ispravnih navika u vožnji. Dovoljno je da osluškujete svoj auto i znate kad je pravo vrijeme za mjenjanje brzina.
Evo osnovnih pravila:
Koristite niže brzine za ubrzanje
Ako želite snažno ubrzanje, obavezno vratite u nižu brzinu. Motor će tada raditi u optimalnom broju obrtaja i isporučiti potrebnu snagu bez naprezanja.
Više brzine koristite za krstarenje
Kada dostignete željenu brzinu na otvorenom putu, prebacite u višu brzinu (četvrtu, petu ili šestu) i održavajte je. Tako štedite gorivo i čuvate motor.
Prilagodite brzinu pri usporavanju
Ako se spremate usporiti ili stati, prvo lagano kočite, pa na vrijeme vratite u nižu brzinu kako biste uvijek bili spremni za nastavak vožnje.
Usvajanjem ovih jednostavnih pravila ne samo da ćete zaštititi motor i izbjeći skupe popravke, već ćete voziti sigurnije i ekonomičnije.