Kineski astronauti na svemirskoj stanici Tiangong uspješno su proizveli kiseonik i raketno gorivo koristeći vještačku fotosintezu, što predstavlja značajan napredak u svemirskoj tehnologiji. Ovo otkriće moglo bi imati ključnu ulogu u planovima Kine za lunarnu bazu, omogućavajući astronautima da na licu mjesta generišu osnovne resurse, smanjujući potrebu za snabdijevanjem sa Zemlje.

 

Revolucionarna vještačka fotosinteza u svemiru

 

Posada misije Shenzhou-19 sprovela je eksperiment koji oponaša prirodnu fotosintezu, pretvarajući vodu i ugljen-dioksid u kiseonik i komponente goriva na bazi ugljovodonika. Korišćenjem poluprovodničkog katalizatora i kompaktnog, energetski efikasnog uređaja, sistem je uspješno generisao disajni vazduh i potencijalne izvore goriva, što je ključno za dugoročne svemirske misije.

 

Kako funkcioniše vještačka fotosinteza u svemiru

 

Prema izvještajima kineske državne televizije CCTV, ovaj inovativni sistem imitira fotosintetički proces biljaka, koristeći inženjerski dizajnirane fizičke i hemijske reakcije za stvaranje resursa. Naučnici vjeruju da promjenom katalizatora može biti moguće proizvoditi i metan ili mravlju kiselinu, što bi dodatno proširilo primjenu ove tehnologije u održivim svemirskim putovanjima.

 

Energetska efikasnost u odnosu na elektrolizu na ISS-u

 

Ovaj metod troši znatno manje energije u poređenju sa tradicionalnim procesom elektrolize, koji se koristi na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) za proizvodnju kiseonika. Kako izvještava South China Morning Post, elektroliza može potrošiti do jedne trećine ukupne energije ISS-a, što vještačku fotosintezu čini efikasnijom i održivijom alternativom za istraživanje dubokog svemira.

 

Kineski planovi za lunarnu bazu i buduće svemirske misije

 

Kina planira da uspostavi stalnu lunarnu bazu u blizini južnog pola Mjeseca do 2035. godine, pri čemu bi vještačka fotosinteza mogla igrati ključnu ulogu u opstanku astronauta, omogućavajući proizvodnju kiseonika i goriva za povratne misije.

Osim toga, Kina u saradnji sa Rusijom razvija mini nuklearni reaktor za napajanje baze. Sa planiranim slijetanjem astronauta na Mjesec do 2030. godine, kineski napredak u svemirskoj tehnologiji i održivoj proizvodnji resursa dodatno učvršćuje njenu vodeću poziciju u istraživanju dubokog svemira, posebno dok NASA-ina misija Artemis nailazi na odlaganja.