Da li ste znali da postoji idealna brzina kojom za vožnju automobila kojom možete postići maksimalnu efikasnost goriva?
Na pitanje koja je idealna brzina za vožnju mogu se dobiti različiti odgovori, jer su manji, aerodinamičniji automobili efikasniji pri većim brzinama u poređenju sa kamionima ili većim vozilima.
Mnogo faktora utiču na efikasnost goriva vašeg vozila, beđu kojima se mogu izdvojiti marka automobila, model, koeficijent otpora i tip motora.
Međutim, važna je i brzina kojom vozite automobil. Niko ne uživa kada puni rezervoar za gorivo, naročito jer cijene goriva konstantno rastu.
Otpor vazduha raste kvadratno sa brzinom – ne linearno. Dakle, čak i ako idete samo malo brže, otpor će porasti mnogo više od vašeg tempa vožnje, a time i potrošnje.
Pri brzinama od oko 140 km/h, automobil troši natprosječnu količinu goriva. Na primjer, njemački automobilski klub (ADAC) izračunao je za automobile srednje klase da pri vožnji od 160 km/h troše do dve trećine više goriva nego pri 100 km/h. Mnogi vozači vole da voze brže na autoputevima, što nije ekonomično (i nije bezbjedno).
Važno je shvatiti da motori troše gorivo, čak i kada su u praznom hodu. Dakle, ako vaš automobil ide brzinom od 1 km/h, to je zapravo prilično neefikasno jer vaš automobil ne prelazi nikakvu značajnu udaljenost dok još uvijek troši gorivo.
Kako vaš automobil ulazi u raspon od 65 km/h, svako povećanje od 1 km zahtijeva znatno više snage motora. Jednostavno rečeno, povećanje snage za prelazak sa 70 km/h na 71 km/h je mnogo veće nego, recimo, od 5 do 6 km/h. Kako idete brže, otpor vjetra i kompresija guma postaju važni faktori. Na kraju, čak i neznatno povećanje brzine uzrokuje mnogo brže sagorijevanje goriva.
Koja je onda brzina idealna?
Ubrzajte snažno, prebacite u najvišu moguću brzinu i vozite brzinom između 65 i 90 km/h. To je najekonomičnije. To važi za većinu putničkih automobila, dok su veći automobili, poput SUV-a i kamiona, efikasniji pri nešto nižim brzinama.
Naravno, ovo nije praktično na autoputu. Idealna brzina na autoputevima je od 100 do 130 km/h.
Prema zvaničnim podacima, najviše goriva se troši da bi se automobil pokrenuo iz mirnog položaja. Jedan od najboljih načina da osigurate da vaše vozilo ne troši više goriva je izbjegavanje praznog hoda. To je nevjerovatno neefikasno, jer vaš automobil troši gorivo bez kretanja. To je jedan od razloga zašto je potrošnja goriva loša u gradu, jer često morate stati na crveno svjetlo.
Čak i ako vozite svoj automobil u optimalnom rasponu brzina, trebali biste znati da nekoliko drugih faktora utiče na uštedu goriva, od kojih neki mogu biti van vaše kontrole.
Na primjer, količina saobraćaja, stanje puta, nagib po kojem vozite i cjelokupno stanje vašeg motora su bitni faktori.
(IT mixer)