Vozači koji kupuju polovne automobile, rizikuju da kupe „mačka u vreći“, zato je CarVertical je analizirao koliko su često kupljeni automobili sa vraćenom kilometražom

 

Kad su u pitanju polovni automobili sa vraćenom kilometražom, nedavno je platforma za istoriju automobila carVertical pokušala da otkrije kako se stopa prevare u kilometraži za polovne automobile razlikuje od zemlje do zemlje.

Kompanija je sprovela anketu o skoro 900.000 provjera istorije automobila sprovedenih 2021.

Na osnovu ovih podataka, čini se da su automobili sa vraćenom kilometražom najčešće u Letoniji. Više od 24% vozila testiranih na CarVerticalu u ovoj zemlji imalo je promjenjena očitavanja kilometraže. Na drugom mjestu po udjelu prevara sa kilometražom je Rumunija, gdje je skoro 20 odsto provjerenih automobila imalo problema sa kilometražom.

carVertical banner - sponsored

Ni u drugim baltičkim zemljama situacija ne izgleda baš dobro. Na trećem mjestu po najvećem udjelu polovnih automobila sa vraćenom kilometražom je Estonija, a na četvrtom Litvanija. Rusija i Ukrajina su takođe među zemljama sa većim procentom vozila sa lažnim brojačem kilometara.

Situacija u nekim zemljama srednje i južne Evrope izgleda bolje, ali na gotovo svim tržištima postoji veliki broj automobila sa vraćenom kilometražom. Svaki deseti polovni automobil testiran na CarVerticalu u Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji imao je prevaru sa kilometražom. U Hrvatskoj je 2021. ovaj udio iznosio 10,68%.

Šef za komunikacije u carVertical g. Matas Buzelis napominje da problemi transparentnosti u Evropi koštaju milijarde evra godišnje. Ljudi misle da dobijaju dobar posao kupujući jeftino, ali u stvarnosti, ako automobil ima sumnjivu istoriju, na kraju će potrošiti mnogo više na popravke.

„Glavni izvori polovnih automobila za tržište istočne Evrope su Njemačka, Francuska, Belgija, Holandija i Italija. Prekogranične transakcije automobila su najrizičnije jer se tu najčešće falsifikuje očitavanje pređenih kilometara. Uklanjanje kilometraže na automobilu je tzv. nevidljiv zločin. Prema nekim naučnim istraživanjima, to nanosi ekonomsku štetu veću od 9 milijardi evra godišnje, i to samo u Evropi“, objašnjava Buzelis.

 

Nema dovoljno resursa za rješavanje problema

 

Iako su neke zapadnoevropske zemlje poznate po velikim novčanim kaznama, pa čak i zatvorskim kaznama za prevarante, obično nema dovoljno resursa za rješavanje takvih problema na slabijim tržištima gdje je starost automobila u prosjeku starija.

Protekla 2021. bila je godina izazova za automobilsku industriju zbog trenutne krize poluprovodnika. Niko nije htio da se otarasi automobila koje su iznajmili jer nije bilo drugog vozila kojim bi ga zamenili.

Kupci polovnih automobila nastavljaju da se bore sa značajnim nedostatkom besprijekornih automobila na tržištu polovnih automobila – a prema carVertical-u, do kraja 2022. godine i dalje ćemo se vjerovatno suočiti sa istim problemima.

Provjerite na carVertical brzo i jednostavno istoriju i pravu kilometražu automobila koji imate namjeru kupovati – ne dozvolite da vas varaju.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.