Maske za krave pokrivaju kravlje nosnice i sadrže filter koji metan pretvara u ugljen dioksid, a po molekuli je manje štetan od metana

 

Američki poljoprivredni gigant Cargill Inc. počeće s prodajom nosivih uređaja (maske) za krave koji apsorbuju metan, dajući svoju podršku za eksperimentalne tehnologije koje bi mogle pomoći industriji da smanji emisije gasova staklene bašte.

Dodatak koji liči na masku za kravu razvio je britanski startup Zelp Ltd., koji tvrdi da može smanjiti emisiju metana za više od pola.

Cargill očekuje da će te maske za krave početi da nudi evropskim farmerima mliječnih proizvoda 2022. godine. Kompanije još nisu odredile cijenu, ali Zelp kaže da bi godišnja pretplata mogla početi od oko 80 dolara po kravi.

Rješavanje emisija metana iz stočarstva jedno je od najkritičnijih i najtežih klimatskih problema za mesne i mliječne kompanije, koje su pod sve većim pritiskom da očiste svoje lance snabdijevanja.

 

95% metana ispuštaju krave podrigivanjem i kroz nos

 

Pristup ogromnoj Cargillovoj mreži kupaca mogao bi pomoći Zelpu da obezbjeđuje potražnju dok se priprema za uvođenje proizvoda koji je još u razvoju, piše Transport Topics.

“Cargill ima impresivan domet na farmama mlijeka u Evropi,” rekao je izvršni direktor Zelpa Francisco Norris.

“Oni su u jedinstvenoj poziciji da distribuiraju našu tehnologiju velikom broju klijenata, kako farmera tako i mljekarskih kompanija, maksimizirajući uvođenje od prve godine kada smo izašli na tržište.”

Oko 95% metana koje ispuštaju krave izlazi podrigivanjem i kroz nos. Metan zadržava 80 puta više toplote nego ugljen dioksid u prvih 25 godina u atmosferi.

Zelpovi nosivi uređaji, postavljeni iznad kravljih usta, djeluju slično kao katalizator na automobilu. Set ventilatora napajanih solarnim baterijama usisava podrigivanje i zadržava ih u komori s filterom koji apsorbuje metan. Kada je filter zasićen, hemijska reakcija pretvara metan u CO₂, koji se zatim oslobađa.

„Zelp radi na minijaturizaciji tehnologije i optimizaciji energije unutar uređaja“, rekao je Norris.

„U pregovorima je s brojnim potencijalnim proizvodnim partnerima i ima za cilj da bude spreman za masovnu proizvodnju krajem godine. Cilj mu je proizvesti 50.000 jedinica u prvoj godini i čak 200.000 jedinica sljedeće. Kompanija je blizu završetka svoje sljedeće runde finansiranja,“ tvrdi Norris.

„Cargill su privukle maske za krave jer se mogu koristiti u kombinaciji s drugim rješenjima“, rekao je Sander van Zijderveld, iz kompanije za strateški marketing i tehnologiju za preživare za Zapadnu Evropu.

 

Dodavanje crvenih algi u prehranu krava

 

Nekoliko dobavljača hrane testiraju ili su počeli koristiti aditive za hranu koji inhibiraju mikrobe u želucima krava kako bi im pomogli da proizvode manje metana.

Poznavatelji prilika kažu da je puno više potencijala u dodavanju crvenih algi u prehranu krava. Po američkoj studiji objavljenoj ove godine, upravo alge bi mogle smanjiti emisiju metana za čak 80 posto.

Potvrde li se takvi rezultati još jednom studijom, to će značiti da bi trebalo uzgajati crvene alge u velikim količinama, po mogućnosti blizu farmi, kažu s Kalifornijskog univerziteta.

Istovremeno se nameće pitanje kako će uzgajivači stoke reagovati na činjenicu da će za spomenute mjere morati da izdvajaju više sredstava. Vjerovatno zauzvrat neće dobiti ništa, osim ako se ne obeštete nekim podsticajima ili olakšicama.

Ne zna se ni kako će reagovati potrošači naviknuti na meso i mliječne proizvode goveda koja se hrane tradicionalnim metodama. Emisiju metana vjerojatno je ipak najlakše suzbiti promjenama ponašanja.

U izvještaju UN-ova Programa za okolinu iz maja stoji da „tehnološke mjere imaju ograničen potencijal u rješavanju problema s emisijom metana u poljoprivrednom sektoru“.

„Tri bihevioralne promjene – manje bacanja hrane, bolje upravljanje stočnim fondom i prihvatanje zdrave prehrane (s manje mesnog i mliječnog sadržaja) mogle bi da smanje emisiju metana za 65 od 80 miliona tona godišnje“, zaključuju naučnici.

(IT mixer)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.