Microsoft koristi moć vještačke inteligencije (AI) kako bi olakšao dosadne zadatke na radnom mjestu. Na svom događaju Future of Work, kompanija je predstavila svoj novi Microsoft 365 Copilot vođen vještačkom inteligencijom koji je sposoban kreirati sadržaj u Office aplikacijama koristeći tekstualne komande. Na primjer, korisnici mogu zamoliti PowerPoint da kreira prezentaciju zasnovanu na Word dokumentu i čak će primijeniti animacije ili stilove na slajdove.
Word može kreirati prijedloge na osnovu podataka proračunske tablice i promijeniti ton izvještaja. Excel može raščlaniti podatke ili predvidjeti učinak promjene varijable. Outlook može pružiti sažetke e-poruka i nacrte odgovora, dok timovi mogu rezimirati sastanke i pružiti prednosti i nedostatke za temu diskusije. Novi alat Business Chat objedinjuje informacije iz više aplikacija za upravljanje projektima, incidentima s klijentima i planiranjem.
Microsoft 365 Copilot pokreće OpenAI GPT-4, ista tehnologija koja se koristi u nadograđenoj Bing pretrazi. GPT-4 je činjeničniji, ima bolje performanse i manje je vjerovatno da će izaći iz prihvaćenih granica od svog prethodnika GPT-3.5, koji se koristi u ChatGPT-u.
Microsoft trenutno testira novu tehnologiju vođenu vještačkom inteligencijom sa 20 poslovnih korisnika i proširit će pristup u sljedećih nekoliko mjeseci. Kompanija takođe obezbeđuje kontrole IT administratora kako bi omogućila primjenu softvera. Cijena i ostali detalji bit će objavljeni u narednim mjesecima.
Microsoft 365 Copilot odgovor na Google AI u Workspace aplikacijama
Google je nedavno najavio da donosi generativnu vještačku inteligenciju u svoje Gmail i Workspace aplikacije kao što su Docs i Slides. Ovi alati će omogućiti korisnicima da prave nacrt i revidiraju sadržaj, kao i da automatski generišu slike i video zapise za prezentacije. Ova funkcija će biti dostupna samo korisnicima u SAD na engleskom jeziku, ali Google planira da je uvede i na druge jezike i zemlje u budućnosti.
Konkurencija između Microsofta i Googlea da ugrade vještačku inteligenciju u svoje proizvode postaje sve očiglednija. Microsoft se oslanja na AI kako bi imao prednost u pretraživanju, video ćaskanju i drugim uobičajenim zadacima. Google, s druge strane, koristi AI kao odbrambeni alat za zaštitu svog osnovnog poslovanja pretraživanja. AI postaje sve više i više glavna na radnom mjestu, pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se trka razvijati.