Istraživači sa MIT-a, kreirali su novu vrstu zvučnika koji su tanki i fleksibilni kao papir, a generišu jasan i kvalitetan zvuk čak i kada su priljepljeni na čvrste površine, kao što je zid
I ranije je bilo pokušaja da se napravi tanki zvučnik, ali ti tanki zvučnici nisu bili u stanju da daju tako kvalitetan zvuk, a i da bi radili, nisu smjeli da budu „prilepljeni“ na neku drugu površinu.
U takvim slučajevima oni su u velikoj mjeri gubili sposobnost vibriranja, pa je i zvuk koji su proizvodili bio znatno lošiji.
Ovog puta, naučnici su uspjeli da osmisle novi proizvodni proces koji rješava taj problem. Umjesto da se dizajnira tanki zvučnik koji zahtjeva da cjelokupni panel vibrira, oni su kao osnovu uzeli perforiranu plastičnu podlogu, sa velikim brojem mikroskopskih rupa izbušenih laserom.
Sa donje strane je priljepljen tanak piezoelektrični materijal PVDF. Ovaj „sendvič“ je zatim izlagan temperaturi od 80 stepeni Celzijusa, gdje je vakuumskim postupkom piezoelektrični sloj „guran“ kroz rupice na plastičnoj površini. Time je kreirana serija sitnih membrana koje pulsiraju i vibriraju, kada se kroz njih pusti električna struja, bez obzira na kakvoj površini se nalazi zvučnik.
Prečnik ovih membrana iznosi samo šestinu debljine vlasi kose, sa vibracijama od plus/minus pola mikrona. Da bi se dobio zvuk koji može da se čuje, neophodno je da postoji na hiljade ovakvih membrana. Naučnici su takođe otkrili i da mijenjanjem veličina rupa na plastičnoj osnovi, mogu da utiču na jačinu zvuka.
Još jedna stvar je ovdje veoma značajna. Pošto su membrane mikroskopske veličine, za njihovo pokretanje je potrebna izuzetno mala količina energije. Za kvadratni metar površine dovoljno je samo 100 milivata. To je desetak puta manje potrošene energije za dobijanje uporedive jačine zvuka putem klasičnih zvučnika.
(Gizmodo)