Novo staklo je pet puta otpornije na pucanje, navode naučnici koji dodaju da bi to konačno moglo da bude kraj mukama za korisnike pametnih telefona čiji ekrani često pucaju pri padu

 

Nova vrsta stakla izrađena je od stakla i akrila. To mu daje kombinaciju čvrstoće, snage i transparentnosti, a rezultat je rada naučnika sa Univerziteta McGill u Montrealu u Kanadi.

To jače i čvršće staklo inspirisano je unutrašnjim sedefastim slojem školjki mekušaca, poznatim i kao „majka svih bisera“. Na mikrorazmjeri, ono podsjeća na isprepletene spojene lego kocke.

Iako je u pitanju staklo, novi materijal svojim karakteristikama više podsjeća na plastiku i ne lomi se pri udaru, objašnjavaju kanadski naučnici.

Ako bi se masovno proizvodilo i plasiralo na tržište, moglo bi jednom zauvijek da riješi problem pucanja stakla na ekranu pametnih telefona kada padnu na tlo.

Ljuske mekušaca čine 95 posto krede koja je u svom izvornom obliku vrlo krhka. Međutim, sedef koji se obavija oko unutrašnjosti školjke napravljen je od minijaturnih pločica koje podsjećaju na sitne Lego kockice, čineći ga izuzetno čvrstim. Takođe je vrlo fleksibilan i daje školjkama otpornost pri udaru.

Nevjerovatno, ali sedef ima krutost čvrstog materijala i izdržljivost mekog materijala. To mu daje najbolje karakteristike iz oba sveta, ističe Allen Ehrlicher sa Univerziteta McGill.

 

Tri puta jače od normalnog stakla

 

Napravljen je od čvrstih komada krede, između kojih se nalaze slojevi mekih proteina koji su visoko elastični. Ova struktura daje izuzetnu čvrstinu, što je čini 3000 puta jačom od materijala koji je čine, objašnjava Ehrlicher.

Do sada je staklena zaštita ekrana pametnih telefona uvek balansirala između velike čvrstine i transparentnosti, ističe Ehrlicher, međutim dodaje da je njihov novi materijal, ne samo tri puta jači od normalnog stakla, već je i pet puta otporniji na lomljenje.

Ono što su kanadski naučnici učini jest da su replicirali arhitekturu sedefa korišćenjem staklenih pahuljica i akrila u slojevima. To je rezultiralo veoma snažnim prozirnim materijalom koji se može jefino i lako proizvoditi.

Nakon toga otišli su korak dalje pa su taj kompozitni materijal učinili optički prozirnim, promjenom indeksa loma svjetlosti akrila.

Ugađanjem indeksa loma svjetlosti akrila, učinili smo da se neprimjetno preklapa sa staklom kako bi se dobio zaista proziran kompozit, rekao je Ali Amini, voditelj istraživanja sa sveučilišta McGill.

Njihov idući korak je poboljšanje lomljivog stakla ugradnjom pametnih tehnologija koje bi tom materijalu omogućile da mijenja svoja svojstva, poput boje, mehaničkih svojstava te provodljivosti.

Studija kanadskih naučnika objavljena je u naučnom časopisu Science.

(Daily Mail)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.