NASA-in svemirski brod InSight zabilježio je rekordni zemljotres jačine 5 stepeni Rihterove skale koji prevazilazi sve ikada zabilježeno
NASA-in InSight zabeležio je nešto neobično prošle nedjelje – najjači zemljotres na Marsu ikada zabilježen. Mjerna platforma je na ovaj trenutak čekala 1.222 marsovska dana.
Robot je seizmometrom poslao podatke na Zemlju. Naučnici NASA-e su sa zadovoljstvom potvrdili da je upravo to ono što su čekali – veliki zemljotres magnitude 5 koji, u poređenju sa zemljotresima na Zemlji, spada u grupu srednje jakih. Prije toga, u avgustu 2021. godine, Insight je zabilježio rekordnu magnitudu od 4,2, zemljotres koji su naučnici željeli da analiziraju otkako je InSight stigao na Mars – u oktobru 2018.
„Izgleda da imamo manje jakih zemljotresa na Marsu u poređenju sa mnogo manjih zemljotresa, što je malo čudno“, rekao je Bruce Banerdt, član InSight tima.
Jaki zemljotresi poput ovog su dio slagalice Marsa koji nedostaje. Naučnici mogu da koriste snimljene seizmičke talase kako bi saznali više o sastavu jezgra Marsa metodom sličnom rendgenskim zracima ili magnetnoj rezonanciji.
Felt that one‼️
After more than three years of listening to the soft rumbles of Mars, I just felt by far my biggest “marsquake” yet: looks like about magnitude 5. My team is studying the data to learn more. Science rewards patience!
More details: https://t.co/DKVy8tUrxU pic.twitter.com/bExr13Lkvw
— NASA InSight (@NASAInSight) May 9, 2022
Uz detaljnije prikaze unutrašnjosti Marsa, dobićemo odgovore na pitanja kako je planeta nastala i kako je evoluirala tokom vremena. Takvo znanje moglo bi da postane presudno u potrazi za drugim svjetovima koji bi mogli da podrže život.
Zabilježeno 700 zemljotresa na Marsu
„Posmatrajući Marsovo jezgro i koru i shvatajući da se nisu mnogo promijenili u posljednjih 4,5 milijardi godina, mogli bismo da vidimo kakva je Zemlja nekada bila“, rekao je Banerdt u izjavi ovog aprila. „Mars nam pomaže da razumemo kako se kamenite planete formiraju i razvijaju“, dodao je on.
InSight je do danas zabilježio preko 700 zemljotresa koji su otkrili mnogo detalja o unutrašnjosti Marsa. Naučnici su otkrili da je školjka planete tanja nego što su mislili i da više podsjeća na Mjesec nego na Zemlju – pošto je razbijena brojnim udarima asteroida.
Pošto je Marsova školjka tako suva i polomljena, zemljotresi na Marsu traju duže od onih na Zemlji. Oni bukvalno odjekuju među pukotinama u ljusci bez vlage da ih apsorbuju, što znači da zemljotresi na Marsu obično traju između 10 i 40 minuta.
Naučnici su nedavno koristili zemljotrese na Marsu da otkriju da planeta još uvek ima rastopljeno jezgro. Međutim, još nisu sigurni da li je unutrašnje jezgro otopljeno ili čvrsto – kao što je slučaj sa Zemljom.
Budućnost misije
Veliki zemljotres dolazi u jeku poteškoća u snabdijevanju strujom, odnosno solarnim panelima koji su prekriveni sve većom količinom prašine uoči dolaska marsovske zime.
Prošle nedjelje, 7. maja 2022, ukupna rezerva energije robota pala je ispod nivoa koji je aktivirao „bezbjedni režim“ u kome letjelica isključuje sve funkcije osim osnovnih. Ova reakcija je dizajnirana da zaštiti svemirski brod i može se ponoviti ako energija dodatno opadne.
Nakon što je InSight 2020. godine uspješno završio svoju primarnu misiju, NASA je produžila misiju do decembra 2022. godine.
(Tportal)