NASA-ini su inženjeri primijetili nekoliko nedostataka zbog kojih je let misije Artemis 1 odgođen
NASA je u utorak objavila da odgađa lansiranje na Mjesec Artemis 1 za subotu zbog loše vremenske prognoze za petak.
„S nestrpljenjem očekujemo subotu, vrijeme bi moglo biti malo drugačije od onoga kakvo je bilo juče“, rekao je meteorološki oficir Mark Berger iz 45. meteorološke eskadrile američkih svemirskih snaga tokom konferencije za novinare.
Novo vrijeme lansiranja zakazano je za 14:17 sati (1817 GMT) u svemirskom centru Kennedy u američkoj državi Florida.
Berger je objasnio da subotnja prognoza uključuje mogućnost pljuskova i grmljavine u jutarnjim i ranim popodnevnim satima, sa 60% šansi da se vremenski uslovi promijene tokom lansiranja.
„Imaćemo prilično jak kopneni tok, tako da to pogoduje pljuskovima i eventualno nekoliko grmljavinskih oluja koje se kreću s obale tokom jutarnjih i ranih popodnevnih časova“, rekao je on.
„Optimističan sam da ćemo imati barem malo čistog vazduha za rad u subotu tokom poslijepodneva“, dodao je Mark Berger.
Greška u pripremi motora 3
NASA-ini su inženjeri primijetili i nekoliko nedostataka zbog kojih je let misije Artemis 1 odgođen. Najprije se u dva navrata radilo o punjenju, a onda i o grešci u pripremi jednog od četiri motora zbog čega se pristupilo rekonfiguraciji.
NASA je saopštila da motor 3 ne može da dostigne odgovarajuću temperaturu hlađenja potrebnu za polijetanje i objasnila je da postoji i problem s odzračnim ventilom, s jednim od unutrašnjih rezervoara, što je na kraju dovelo do otkazivanja odbrojavanja.
Objavljeno je da se dogodio i 11-minutni prekid u komunikaciji između kapsule Orion i kontrolnog tornja.
Inženjeri ne sumnjaju da će otkloniti te relativno male nedostatke, a i ako Space Launch System nije poletio juče, rezervni su datumi zakazani već 2. i 5. septembar.
Orionovo bi putovanje oko Mjeseca i natrag trebalo trajati 42 dana, a u tom vremenu kapsula bi prevalila 2,1 milion kilometara. Pri povratku na Zemlju sletjela bi negdje na površinu Tihog oceana nedaleko od obale San Diega u Kaliforniji 10. oktobra.
Commander Moonkin Campos, Helga i Zohar, kako su nazvane lutke putnici u Orionu, mjeriće radijaciju u dubokom svemiru koju bi trebalo da podnesu i buduće ljudske posade pri čemu će se testirati i novo svemirsko odijelo te zaštitna tehnologija.
Obaviće se i biološki eksperiment jer Orion nosi i sjeme, alge, gljivice te kvasac da bi se vidjelo kako jednostavni organizmi podnose ovakvo putovanje.