NOVU Netflixovu dokumentarnu seriju konzervativni gledaoci kritizuju da je „pretjerano woke“.

Alexander: The Making of a God prikazuje uspon vladara starogrčkog kraljevstva Makedonije i kako je stekao jedno od najvećih carstava u istoriji, koje se protezalo od Grčke do sjeverozapadne Indije, a daje i intiman pogled na njegov ljubavni život.

Objavljena 31. januara, šestodijelna dokumentarna serija prikazuje dramatičnu rekonstrukciju života Aleksandra Velikog i bila je jedna od 10 najgledanijih serija na Netflixu. Odmah na početku, u prvoj epizodi serije Alexander (Buck Braithwaite) ljubi svog dobrog prijatelja i mogućeg ljubavnika Hephaestiona (Will Stevens).

„Hefestion zaista nije bio samo dragi suputnik, već možda Aleksandrova najveća ljubav“, kaže dr. Salima Ikram s Američkog sveučilišta u Kairu u seriji. Drugi je istoričar tvrdio da je seksualna orijentacija u staroj Grčkoj bila vrlo različito definisana, ako je uopće bila definisana.

„Istospolne veze bile su normalna pojava u cijelom grčkom svijetu. Grci nisu imali riječ za homoseksualnost. To jednostavno nije bilo u njihovom rječniku. Postojalo je samo biti seksualan“, kaže u prvoj epizodi profesor Lloyd Llewellyn-Jones sa Univerziteta Kardif u Velsu.

 

 

Brojne kritike konzervativnih gledalaca

 

Brojni konzervativci naljutili su se na pomisao da je Aleksandar možda bio homoseksualac. „Netflix je snimio novi dokumentarac o Aleksandru Velikom. U prvih 8 minuta pretvorili su ga u homoseksualca“, požalio se profil End Wokeness na X-u.

„Oni koji kontrolišu Holivud dio su globalističke agende. Uništavanje porodice, širenje degeneracije, uništavanje tradicije, depopulacija SAD-a/EU kroz društveni inženjering… to su njihovi dugoročni ciljevi. Niko ko bi zaštitio Aleksandra Velikog od ovih satonista“, dodao je drugi.

„Tužno je vidjeti da je Netflix taj vrhunac hetero muškosti Aleksandra Velikog pretvorio u homoseksualca“, rastužio se treći komentator. Drugi su, pak, ismijavali konzervativce jer nisu znali da je slavni vojskovođa najvjerojatnije praktikovao istospolne odnose.

 

Da li je Aleksandar Veliki bio biseksualac?

 

Premda još nema konačnog odgovora, uglavnom zbog nedostatka konkretnih dokaza u pisanim zapisima, poznato je da je Aleksandar mogao biti biseksualac jer je vjerojatno bio intiman s muškarcima, posebno onima s kojima je služio u vojsci.

Takođe je bio otac najmanje jednog sina i bio je oženjen najmanje dva puta, uključujući i za Roxanu, u koju je, vjeruje se, bio jako zaljubljen, tvrdi Alexandra Birch, istoričarka na Univerzitetu Mančester u Engleskoj.

„Seksualna orijentacija nije bila odlučujući faktor u seksu, već uloga koju je svaki učesnik imao: dominantni, stariji partner iz više klase preuzeo je aktivnu ulogu, a mlađi partner iz niže klase pasivnu“, napisala je Birch za Manchester Historian.

„Bez obzira na to, homoseksualni muškarci iz iste klase doživjeli su društvenu stigmu jer je pasivna uloga bila ženstvenija. Kao makedonski kralj, Aleksandar je mogao učestvovati u seksualnim odnosima s bilo kim sve dok je imao dominantnu ulogu“, dodala je.

Aleksandar III, isto tako poznat kao Aleksandar Makedonski ili Aleksandar Veliki, (grčki: Μέγας Αλέξανδρος§, O Mégas Aléxandros, 356. pne. - 11. 6. 323. pne.)
Aleksandar III, isto tako poznat kao Aleksandar Makedonski ili Aleksandar Veliki, (grčki: Μέγας Αλέξανδρος§, O Mégas Aléxandros, 356. pne. – 11. 6. 323. pne.)

 

Da li je istorija cenzurirana?

 

O Aleksandrovoj seksualnosti ne može se dati konačan odgovor i zato što su njegovu biseksualnost možda cenzurisali i izbrisali naučnici u razdobljima poput vizantskog i viktorijanskog, a možda i sve do modernijih vremena.

„Čak i u kulturi koja je prihvaćala biseksualnost veza Aleksandra i Hefestiona bila je izuzetak i stoga se tretirala drugačije. Moje istraživanje pokazuje kako je ta istospolna veza bila izbrisana, cenzurisana i izmijenjena kako bi odgovarala normama kasnijih kultura. Drevni biografi možda su proveli cenzuru kako bi prikrili bilo kakvu implikaciju ženstvenosti ili podložnosti kod Aleksandra koju bi ta dinamika odnosa mogla sugerisati“, napisala je Athena Richardson sa Univerziteta Džordž Vašington.

Birch je opisala kako je Aleksandar bio toliko ožalošćen kad je Hefestion umro da su ga morali odvući od njegovog tijela, ali zbog tabua oko homoseksualnosti možda nikada nećemo saznati pravu prirodu njihovog odnosa.

„Nažalost, zbog stigme prema homoseksualnosti i biseksualnosti, posebno one protiv Aleksandrove seksualne podložnosti muškarcu, istoričari možda nikad neće istinski razumjeti prirodu njihove veze. Moguće je da niko na njegovom dvoru nije u potpunosti shvatao njihovu vezu, oklijevajući da pitaju iz poštovanja prema privatnosti svog kralja, pa je tako pravo razumijevanje umrlo s Aleksandrom 323. pr. Kr.“, tvrdi Richardson.

(Index.hr)