PVO sistem „Strijela 3“ može da uništi neprijateljske rakete dugog i srednjeg dometa u zemljinoj atmosferi i iznad nje
Izraelsko-američki PVO sistem Strijela 3 trebalo bi da bude isporučen Njemačkoj za četiri milijarde evra. To bi trebalo da postane stub zaštitnog štita NATO, piše Dojče vele.
Za Izrael je Strijela 3 važan stub u odbrani zemlje, na primjer u budućnosti od mogućih projektila s nuklearnim bojevim glavama. Jer, taj PVO sistem može da uništi neprijateljske rakete dugog i srednjeg dometa u zemljinoj atmosferi i iznad nje.
Strijela 3 se neprimjetno integriše u Arrow Weapon System (AWS) koji je prvi svjetski operativni, nacionalni, samostalni ATBM (antitaktičke balističke rakete) odbrambeni sistem. Zasnovan na jedinstveno efikasnim presretačima Strijela 2 i Strijela 3. Strijela modularni sistem protivvazdušne odbrane otkriva, prati, presreće i uništava dolazeće TBM-ove koji nose niz bojevih glava i na velikom otisku, čime štiti strateška sredstva i stanovništvo.
U govoru održanom nekoliko dana nakon ruskog napada na Ukrajinu, Šolc je najavio da će Njemačka povećati potrošnju za odbranu na više od dva odsto svoje ekonomske proizvodnje i ubrizgati 100 milijardi evra.
Obzirom na prijetnju zbog rata u istočnoj Evropi, Njemačka se takođe odlučila da kupi Strijelu 3 – sistem koji bi na kraju trebalo da košta skoro četiri milijarde evra. Kupovina se finansira iz „specijalnog fonda Bundesvera“, koji je osnovan nakon početka rata u Ukrajini.
Njemačka je najavila da će sistem da koristi i kao dio odbrambenog raketnog sistema NATO. Zemlje poput Poljske, Rumunije i baltičkih država trebalo bi da budu u mogućnosti da se pridruže.
Performanse odlučujući faktor
Odlučujući faktor kupovine su vjerovatno bile performanse sistema: on može da obara mete na visini do sto kilometara. Strijela 3 pruža visoku smrtonosnost protiv svih tipova balističkih projektila (TBM) i bojevih glava. Može se integrisati sa AWS baterijom koja se sastoji od zemaljskog radara i sistema za upravljanje bitkom, lansera i centra za kontrolu lansiranja.
Strijela 3 može da se koristi mnogo fleksibilnije od svojih prethodnika, objasnio jer prvi čovjek njemačkog vazduhoplovstva Ingo Gerharc na izraelskoj televiziji: „Sistem ima velike mogućnosti. Pogledali smo različite sisteme i odlučili smo se za ’Strijelu 3’.“
Raketni sistem koristi hit-to-kill tehnologiju za uništavanje dolazećih projektila. Projektil se lansira okomito, a zatim se mijenja smjer prema procijenjenoj tački presretanja. Vozilo za ubijanje se lansira kada se identifikuje neprijateljska bojeva glava i kada je cilj dovoljno blizu.
Mobilni i lak za transport lanser pruža mogućnost vertikalnog vrućeg lansiranja iz zatvorenih kanistera, sa višesmjernom pokrivenošću. Svaki lanser ima kapacitet da primi šest kanistera. Može da primi presretače Strijela 3 i Strijela 2.
Projektil se može postaviti u vertikalnu lansirnu cijev od 21 inča. Lanser pruža brzo vrijeme reakcije za gađanje više balističkih projektila. Hipersonični sistem oružja ima dva stepena čvrstog pogona, uključujući pojačivač i nosač. Pruža domet od 2.400 km i može presresti prijetnje na visini od 100 km.
PVO sistem Strijela 3 koristi Eltin radar za rano upozorenje i kontrolu vatre Super Green Pine, koji radi u L-opsegu. Radar pruža akviziciju proširenog dometa, kao i mogućnost hvatanja i praćenja više ciljeva.
Radar može da spriječi probleme s nestankom senzora i problemima ometanja putem elektronskih protivmjera (ECCM).
Elektro-optički senzor visoke rezolucije hvata metu kako bi vozilo za ubijanje pogodilo metu i uništilo bojevu glavu.
Kupovina – političko pitanje
O velikom uspjehu govori i Ron Prosor, izraelski ambasador u Berlinu: „Prodaja protivraketnog sistema ’Strijela 3’ unapređuje strateške odnose Izraela i Njemačke, koji će kao rezultat toga dostići nove visine.“
On pozdravlja to što su politički napori njemačkog kancelara, ministra odbrane i ministarke spoljnih poslova urodili plodom i, kaže, još jednom pokazali da poslovi s naoružanjem zahtjevaju jak politički okvir.
Za Izrael je prodaja Strijele 3 Njemačkoj najveći ugovor o naoružanju u njegovoj istoriji. Zemlja je udvostručila izvoz oružja za manje od jedne decenije i prošle godine prodala oružje u vrijednosti od 12,5 milijardi dolara. Strijela 3 bi trebalo da bude operativna do kraja 2025. godine.
Ali, prije završetka posla potrebna je saglasnost SAD, jer u razvoj nisu bile uključene samo izraelske firme, već između ostalih i američka kompanija za naoružanje Boing.
(IT mixer)