Grupa istraživača razvila je novi materijal koji je mekan kao pamuk, ali čvrst kao kevlar. Može se nositi i prati kao normalna odeća, tako da sportska oprema uskoro može postati “pametna”.

 

“Pametna” majica zamjena za ostale uređaje koji mjere EKG

 

“Carbon nanotube threads” rade slično kao žice u uređaju za praćenje elektrokardiograma koji meri srčane ritmove. Ovi nanosenzori se mogu zašiti za majicu i nositi kao uobičajeno sportsko odijelo. Za razliku od žica, niti se mogu sinhronizovano kretati sa korisnikom, prati se, rastezati i nositi više puta bez pucanja. Ovakav materijal bi pomogao kao zamjena glomaznim EKG Holter monitorima u medicinskim ustanovama, kao i satovima za praćenje otkucaja srca i naramenicama na grudima za sportiste.

„Još jedna zanimljiva primjena ove tehnologije je ta što ih možemo koristiti za vojne uniforme nove generacije“, rekla je Lauren Taylor, apsolventica Univerziteta Rice i vodeća autorica studije u videu o proizvodu. „Ne samo da možemo koristiti ovaj materijal za EKG elektrode, već ih možemo koristiti i kao antene kako bismo mogli pratiti lokaciju vojnog osoblja.“

The Rice University laboratorija prvi put je razvila vlakna od ugljeničnih nanocevi 2013. godine i proučavala je njihovu upotrebu u medicinskim postupcima. Ali u to vreme originalne niti , širine oko 22 mikrona, bile su previše tanke da bi ih standardna šivaća mašina mogla koristiti. Za ovu poslednju iteraciju, istraživači su sarađivali sa proizvođačem užadi kako bi ispleli vlakna u materijal sličan uobičajenim koncima koji se može ušiti u sportsku odeću. Rezultujuća “pametna” majica ima meke i nosive senzore za neinvazivno i kontinuirano praćenje elektrokardiograma.

Uz neke izmjene, odjeća s ovim vlaknima mogla bi na kraju pratiti i druge vitalne znakove, tvrde istraživači.

(PCpress / CNN)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.