Kako se prva generacija 5G mreža nastavlja razvijati, industrija se već počinje pripremati za narednu generaciju, 5.5G ili 5G Advanced

 

Mreža 5.5G se takođe naziva i 5G Pro, 5G+ ili 5G Ultra i zasniva se na postojećoj 3GPP-ovoj 5G tehnologiji, ali se usavršava novim funkcijama, uključujući poboljšanu pokrivenost, veću brzinu i veći kapacitet.

Brojne kompanije već nude 5.5G-ove usluge na tržištu. Njemačka kompanija Deutsche Telekom, na primjer, je prva kompanija na svijetu koja je pokrenula 5G Pro mrežu u decembru 2020. godine. U isto vrijeme, njemačka kompanija Vodafone takođe je objavila da će pokrenuti svoju 5.5G mrežu u prvoj polovini ove godine.

Dok je 5G prva generacija donijela niz inovacija i tehnoloških dostignuća, 5.5G će vjerovatno biti još napredniji. Omogući će veću brzinu i veći kapacitet, zahvaljujući novim antenama, frekvencijama i rješenjima za pokrivenost, što će omogućiti veću produktivnost i efikasnost.

Kompanije koje koriste 5.5G tehnologiju istovremeno će biti u mogućnosti da rade na bržim i većim aplikacijama, kao što su striming, gejming i povezivanje uređaja. Takođe će biti od velike koriste kompanijama koje upotrebljavaju internet stvari, kao i za one koji se bave industrijskim automatizacijom

Vodeći zagovornici 5G-a uvjeravaju da će sva obećanja koja su data u ranim danima 5G biti ispunjena kroz 5.5G Advanced. S obzirom na to da je nova generacija 5G već u toku, značajno je napomenuti da će kompanije koje se prijave za ovu tehnologiju biti u prilici da iskoriste njen potencijal i da uživaju u pogodnostima koje se nude.

 

Zabilježeno 229 komercijalnih 5G mreža u svijetu

 

Prva generacija 5G mreža nastavlja svoju brzu putanju razvoja i sve više kompanija prepoznaje njen potencijal. Podaci obavještajne jedinice GSMA-e pokazuju da će se 5G veze udvostručiti u naredne dvije godine, a od januara 2023. godine, zabilježeno je 229 komercijalnih 5G mreža širom svijeta. GSMA takođe predviđa da će se broj mobilnih pretplatnika povećati na 2 milijarde do 2025. godine.

Jedna od najznačajnijih tema na MWC-u bila je usvajanje 5G u regijama u razvoju, posebno u Indiji, gdje se očekuje da će do kraja 2025. godine biti četiri 5G mreže. GSMA Intelligence predvidio je da će do 2025. u Indiji postojati oko 145 miliona dodatnih korisnika 5G.

Uprkos tome što se 5G još uvijek razvija u Indiji i drugim regijama u razvoju, lideri u industriji su se okupili na MWC-u da bi raspravljali o budućnosti 5G. Predstavnici Qualcomm, Huawei, China Mobile, Zain i Ericsson razgovarali su o tome kako se nove bežične inovacije mogu koristiti u 5G mrežama. 5G Advanced se smatra ključnim pokretačem AR/VR usluga, uključujući metaverzum i masivni internet stvari, sa svojom poboljšanom vezom uzlazne veze i načinom na koji će telekomunikacije biti ubrzane.

Kako se 5G približava svijetu, mnoga nova 5G tržišta koja bi trebala pokrenuti mreže 2023. nalaze se u regijama u razvoju širom Afrike i Azije. Ovaj područja imaju malo usvajanje 5G u trenutku, manje od 1%, ali GSMA predviđa da će usvajanje 5G u regijama u razvoju dostići preko 4% do 2025. i 16% do 2030. godine.

 

Nove prilike za zemlje u razvoju

 

Telekomunikacijske kompanije se nadaju da će zajednički napor industrije i vladinih organizacija omogućiti građanima da imaju pristup 5G mrežama. Uvođenje novih 5G bežičnih inovacija može otvoriti vrata za nove mogućnosti i prilike za ljude u zemljama u razvoju, omogućavajući im da se povežu na svijet.

Pristup 5G mrežama može pomoći regijama u razvoju da imaju pristup novim informacijama i podacima, kao što su obrazovne i medicinske usluge, tehnologija proizvodnje, digitalna trgovina i usluge upravljanja. Bežične inovacije će takođe omogućiti putnicima da se povežu sa svojim rodbinama, što će im pomoći da izgrade zajedničke veze i omogućiti kvalitetnije komunikacije na daljinu.

5G mreže će također olakšati poslovanje u regijama u razvoju, omogućavajući uspješnu komunikaciju između kompanija i njihovih klijenata. Ovo će pomoći u povećanju produktivnosti i poboljšati poslovne procese, što će zauzvrat povećati ekonomsku aktivnost u tim dijelovima svijeta.

 

Huawei uključuje svoju L4 tehnologiju

 

Kako bi 5.5G prilagodio svojim potrebama, Huawei je uključio svoju tehnologiju L4, koja se sastoji od multiplexing-a, enkripcije, QoS-a i drugih tehnika. Ova tehnologija omogućila bi autonomnu vožnju automobila da se koristi na više načina, kao što je detekcija prepreka, uklanjanje prikaza i rutiranje. Ova tehnologija takođe bi mogla biti korisna u autonomnim sistemima dronova, kao i u autonomnoj vožnji u visokom području.

Green ICT je još jedna od karakteristika 5.5G, uključujući optimizaciju upotrebe energije i smanjenje potrošnje. Ova tehnologija bi se mogla koristiti za smanjenje potrošnje energije kroz optimizaciju snage i poboljšanje performansi mreže, kao i za optimizaciju procesa mreže pomoću algoritama za učenje mašina.

Kao što je najavio Huawei, pet glavnih karakteristika nove 5.5G eri bit će 10 Gbps iskustva, interkonekcija u punom scenariju, integrirano otkrivanje i komunikacija, L4 mreže za autonomnu vožnju i zeleni ICT. Tehnološki provajder je uključio svoje partnere u industrijskim ekosistemima kako bi se promovisala inovacija i istraživanja u ovoj 5.5G eri, što će dovesti do stvaranja više novih aplikacija i poslovnih prilika.

U Huawei-ju su nedavno najavili pet glavnih karakteristika njihove nove 5.5G ere:

  • 10 Gbps iskustvo
  • interkonekcija u punom scenariju
  • integrisano otkrivanje i komunikacija
  • L4 mreže za autonomnu vožnju
  • zeleni ICT

Ova nova generacija 5G će donijeti digitalnu transformaciju u svim industrijama, stvarajući jaču, sposobniju osnovu bežičnog sistema.

John Gao, predsjednik 5.5G domena u Huawei-ju, rekao je da je među novim trendovima usluga pomak u komunikaciji usmjerenoj na sadržaj ka iskustvu; od najboljeg napora do determinističkog iskustva. Ova nova generacija mreže će ponuditi downlink-ove do oko 10 Gbps i uplink-ove u gigabitnom parku, dok bi preciznost pozicioniranja mobilnih podataka bila na nivou cm.

Ovo će omogućiti evoluciju od internet usluga do potpomognute pametne vožnje, proširene stvarnosti ili igranja u oblaku i generisanja sadržaja AI.

(IT mixer)

 

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.