Neke od scena iz filma “Titan – A Viewport to Titanic” su legendarni Titanikov pramac, paluba bunara, brodski most i kormilarnica i paluba oficira

 

Nedavno objavljeni 20-minutni video iz dokumentarnog filma “Titan – A Viewport to Titanic”, prikazuje zarone OceanGate Expeditions do najpoznatijeg brodoloma na svijetu 2021. i 2022. godine.

Film je sastavljen od video zapisa visoke rezolucije snimljenog tokom serije ronjenja koje je napravila OceanGateov-a podmornica Titan. Titan je dizajniran posebno da svoju posadu odveze na 12.600 stopa duboko u sjevernom Atlantskom okeanu kako bi dokumentovali lokaciju, iz godine u godinu.

„Stručnjaci za misiju, naučnici i stručnjaci za Titanik pomogli su OceanGate Expeditions da snimi preko 50 sati 4K i 8K snimaka visoke rezolucije i slike mjesta olupine“, rekao je Stockton Rush, izvršni direktor i osnivač OceanGate-a.

„Titan – A Viewport to Titanic“ pripovijeda Rory Golden, veteran Titanik ronilac i istraživač koji je dio OceanGate tima.

Kako se scene odvijaju, Golden ukazuje na zanimljiva mjesta usred olupine: koral koji viri iz pramca, dijelove korala koji mašu u dubini dok podmornica Titan prolazi duž trupa.

 

Pogoršano stanje Titanika

 

Golden je rekao da se stanje broda značajno pogoršalo u dvije decenije otkako je prvi put zaronio na Titanik. Posebno je obratio pažnju na glavni jarbol broda i njegova vrata do vraninog gnijezda. Tamo su posmatrači ugledali santu leda koji je luksuznom brodu zadao smrtni udarac 1912. tokom njegovog debitantskog putovanja iz Sautemptona, na putu za Njujork .

„Kada sam prvi put zaronio na brod u ljeto 2000. godine, glavni jarbol je ležao tačno preko palube bunara na mostu“, kaže Golden tokom filma. “A sada se, kao što vidimo, potpuno urušio. Veoma je tužno vidjeti to ovako.”

Više od 1.500 putnika i članova posade poginulo je u katastrofi, koja je inspirisala Oskarom nagrađeni film „Titanik“ sa Dikaprijem.

Neka od mjesta prikazanih u tom filmu – poput Titanikovog velikog stepeništa – zbrisana su nakon sudara ledenog brega i raspada broda. Ali OceanGate-ov film ističe nekoliko intrigantnih artefakata koji su preživjeli. Među njima se izdvajaju lusteri koji se mogu vidjeti kako stoje usred olupine, ili viseći kran koji je spustio jedan od Titanicovih čamaca za spašavanje u more prije više od jednog stoljeća, ili telemotorni mehanizam koji je svirao dio u upravljanju brodom.

Razmišljajući o svom radu sa OceanGate-om, Golden je govorio o prednostima povratka na lokaciju Titanika nekoliko uzastopnih godina.

„Poređenja iz godine u godinu pored ranijih snimaka će istoričarima dati važne podatke o tekućem propadanju ovog lokaliteta UNESCO-ve baštine“, rekao je on u saopštenju za javnost. “Nešto od onoga što sada snimamo jednog dana će nestati. Dramatična poboljšanja i razvoj kamere i tehnologije rasvjete su to omogućili. Biti dio ove važne inicijative za dokumentaciju je prilika za život.”

 

Ekspedicija Titanik 2023

 

OceanGate Expeditions već planira ekspediciju Titanic 2023. u maju i junu. “Nastavićemo raditi s onima koji nam se pridruže kao stručnjaci za misiju i pomorski arheolozi kako bismo okarakterizirali propadanje olupine dok snimamo svježe snimke 2023. i kasnije”, rekao je Rush.

Ograničen broj mjesta je otvoren za stručnjake za misiju koji plaćaju naknadu za učešće u projektu , kažu iz OceanGate Expeditions. Stručnjaci za prošle misije uključivali su operatera dokumentarne kamere, pisca komedije i podcastera, planetarnog naučnika i dva investitora koji su se prethodno vozili u svemir na suborbitalnom raketnom brodu New Shepard kompanije Blue Origin. Naknada za podršku misiji za 2023. iznosi 250.000 dolara.

(Geek Wire)

https://www.youtube.com/watch?v=UCwg2h7i4Ac

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.