Tokom leta, Orion je bio na najvećoj udaljenosti od Zemlje od svih svemirskih letjelica dizajniranih za let astronauta

 

Kapsula Orion američke bespilotne svemirske misije Artemis 1 na Mjesec sletjela je u nedelju u Tihi okean posle više od 25 dana u svemiru i lunarnoj orbiti.

Zbog dužine orbite, kapsuli je trebalo nedelju dana da obiđe polovinu Mjeseca, nakon čega je ponovo napustila Mjesečevu orbitu i počela da se vraća na Zemlju.

Tokom leta, Orion je bio na najvećoj udaljenosti od Zemlje od svih svemirskih letjelica dizajniranih za let astronauta. Bio je oko 434.500 kilometara od Zemlje. Slijetanje je izvršeno u blizini meksičkog ostrva Gvadalupe u 9.40 po lokalnom vremenu. Kapsula je ušla u Zemljinu atmosferu brzinom od 39.400 kilometara na sat i morala je da izdrži toplotu od skoro 2.760 stepeni Celzijusa, navodi NASA.

U svom vrtoglavom spuštanju, letjelicu je usporavala prvo atmosfera, zatim serija od 11 padobrana, sve dok nije dostigla brzinu od oko 30 kilometara na sat kada se spustila u okean. NASA-in novi svemirski program Artemis konačno je počeo, posle brojnih odlaganja, pretprošle nedjelje lansiranjem letelice Orion.

Cilj programa je da se američki astronauti ponovo spuste na Mjesec, prvi put poslije skoro 50 godina. Slijetanje na Mesec biće vrhunac misija Artemis. Prvobitno planiran za 2024. godinu, ovaj izuzetno važan događaj trebalo bi da se održi najranije 2025. godine. Misija će odvesti četiri astronauta u lunarnu orbitu u svemirskom brodu Orion, gde će dvoje od njih – najmanje jedna žena – preći u svemirsku letelicu SpaceX za konačni pristup Mjesecu. SAD su poslale 12 astronauta na Mjesec između 1969. i 1972. godine.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.