Neke aplikacije za razmjenu poruka dijele više podataka korisnika, kada se to od njih zatraži

 

Korisnici telefona obično imaju brojne platforme društvenih mreža na kojima su svakodnevno aktivni. Među njima, postoje posebne aplikacije koje su namijenjene samo za razmjenu poruka.

Iako ove aplikacije za razmjenu poruka ponekad mogu da sadrže osjetljive informacije koje korisnik želi da zadrži za sebe, dokument koji je procurio otkriva da dvije glavne aplikacije za četovanje – WhatsApp i iMessage – dijele veliki broj podataka sa FBI-em.

Vijest stiže iz dokumenta koji je procurio iz FBI-a (Federalni istražnog biro), koji predstavlja obavještajnu i bezbjednosnu vladinu službu u SAD.

Dokument je otkrio da Facebook-ov WhatsApp i Apple-ov iMessage pružaju agenciji najveću količinu informacija. FBI takođe, može legalno da izvuče informacije iz bilo koje aplikacije za razmjenu poruka.

Prema dokumentu, WhatsApp, iMessage i Line su ponudili „ograničeni“ sadržaj poruka na osnovu zahtjeva koji je uputio FBI.

Dok su ove platforme dobrovoljno nudile „neke“ podatke, aplikacije kao što su Signal, Telegram, Threema, Viber, WeChat i Wickr nisu otkrivale nikakav sadržaj iz poruka.

Naravno, informacije koje se dijele možda nisu bezopasne. FBI u mogućnosti da preuzme podatke iz adresara i od „mete“ i od njenog kontakta, ukoliko postoji nalog za pretres

Situacija je komplikovanija za iMessage korisnike. Ako korisnici iMessage-a kreiraju rezervne kopije svojih poruka i razgovora na iCloud-u, FBI ima pristup stvarnom sadržaju poruke, jer se od Apple-a zahtjeva da preda iCloud ključ za enkripciju, ukoliko postoji nalog.

(Gizmochina)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.