Kad se baterija pametnog telefona brzo isprazni je više nego frustrirajuće, posebno kada ste van kuće i potreban vam je mobilni telefon za poziv, poruku ili nešto drugo

 

Štaviše, vjerovatno se ponekad osjećate kao da punite telefon satima, a zatim se baterija telefona veoma brzo isprazni.

Pitanje koje vjerovatno sebi postavljate je – „zašto se baterija telefona tako brzo isprazni“?

Ono što možda ne znate je da neke stvari mogu „pojesti“ vašu bateriju, a da toga niste ni svjesni. Ali ako preuzmete kontrolu nad njima, vaša baterija može trajati mnogo duže. Naravno, pod uslovom da baterija nije „potrošena“, odnosno da njen kapacitet nije primjetno opao. Tada možete samo da je zamjenite ili da kupite novi telefon.

U nastavku teksta predstavljamo najčešće uzroke koji utiču da vam se baterija tako brzo isprazni.

 

Visoka osvjetljenost ekrana

 

Počećemo sa jednim od očiglednih uzroka brzog pražnjenja baterije telefona: osvjetljenošću ekrana.

Možda izgleda zgodno da ekran ima maksimalnu osvjetljenost, posebno kada ste napolju, ali to ima veliki uticaj na bateriju. Štaviše, držanje telefona na maksimalnoj osvjetljenosti dok koristite „svjetlosni režim“ dodatno troši bateriju. Dakle, gdje je moguće, smanjite osvjetljenost ekrana na minimum da biste uštedjeli taj dodatni dio baterije.

Takođe možete da prilagodite podešavanja osvjetljenosti telefona da biste se prilagodili spoljašnjem svjetlu. Ovo će omogućiti da se ekran zatamni u uslovima slabog osvjetljenja i posvijetli u svijetlim okruženjima. Da biste to uradili, prvo morate da odete u podešavanja telefona, a zatim u odjeljak „Ekran“ ili „Ekran i osvjetljenost“ (u zavisnosti od toga da li koristite Android ili iOS telefon).

Ovde ćete moći da podesite osvjetljenost svog telefona, što će dugoročno uštedjeti mnogo baterije.

Ali zatamnjeni ekran nije uvek prikladan, posebno ako imate oštećen vid. Dakle, šta drugo možete da uradite umesto da smanjite osvjetljenost ekrana?

Jedna od alternativa je prebacivanje ekrana često korišćenih aplikacija u „tamni režim“. Isto možete da uradite i na svom telefonu, odnosno u okviru operativnog sistema koji koristite. Iznenadili biste se koliko baterije ovo može da uštedi bez ugrožavanja osvjetljenosti.

 

Pozadinske aplikacije

 

Pozadinske aplikacije u suštini rade čak i kada ih ne koristite direktno. Primjeri uključuju VPN, antivirusne aplikacije, zdravstvene aplikacije, kalendar… Ove aplikacije nadgledaju ili kontrolišu određene aspekte vašeg telefona bez vaše intervencije, što, iako je zgodno, značajno prazni bateriju.

Štaviše, vjerovatno vam nije potrebno mnogo aplikacija koje rade u pozadini. Pitanje je, kako možete onemogućiti pozadinske aplikacije?

Idite na podešavanja telefona i kliknite na „Device Care“ (Android) ili „Battery“ (iPhone). Tada bi trebalo da vidite opciju optimizacije baterije koja će, ako je aktivirana, zatvoriti sve nepotrebne pozadinske aplikacije. Ovo bi vam moglo uštedjeti dobar dio baterije, pa je vrijedno razmisliti. Naravno, uzimajući u obzira da ćete time nešto i izgubiti.

 

Slika u slici

 

Ako koristiteYouTube Premium, Twitch ili sličnu aplikaciju na telefonu, možda ste ranije koristili režim slika u slici. Ovo uključuje gledanje bilo kog videa ili strima u malom okviru za gledanje na ekranu dok koristite druge aplikacije. Iako je ovo zgodno, korišćenje više aplikacija u isto vrijeme može veoma brzo da isprazni bateriju vašeg telefona.

Da biste onemogućili režim slika u slici u odabranim aplikacijama, idite na podešavanja telefona i idite na odeljak „Aplikacije“ na Android-u ili „General > Picture in picture“ na iPhone-u.

Zatim kliknite na izabranu aplikaciju sa ponuđene liste. Sada možete da vidite dozvole i opšta podešavanja dotične aplikacije. Ovde ćete moći da izaberete opciju „Slika u slici“ (ako je primenljivo na aplikaciju) i da je aktivirate ili deaktivirate pomoću prekidača.

 

Povezani ste 24/7

 

Vjerovatno ima smisla da vaš mobilni telefon bude povezan na Wi-Fi ili da imate „prenos podataka“ (Internet) cio dan. Ali to može značajno da isprazni bateriju vašeg telefona jer stalno dobijate obavještenja, ažuriranja u pozadini i još mnogo toga kada vam nisu nužno potrebni.

Dok spavate je odlično vrijeme da isključite Wi-Fi, ako vaš mobilni telefon nije na punjaču, a treba vam što više baterije sljedećeg dana. Naravno, takođe možete jednostavno prebaciti svoj telefon u „režim u avionu“ koji će to učiniti umjesto vas.

Ali onda gubite mogućnost primanja poruka, poziva i svih gore navedenih obavještenja. Dakle, nema „pravog odgovora“ na ovu situaciju. Ali činjenica je da mobilni telefon troši mnogo baterije kada je stalno povezan na Wi-Fi ili internet.

Ako želite da uštedite bateriju, povremeno ih isključite. Naročito ako putujete autobusom ili vozom i prolazite kroz područje gdje ionako nema dobrog signala.

 

Stara baterija

 

Ponekad na trajanje baterije vašeg telefona ne utiču aplikacije ili podešavanja telefona, već sama baterija. Kao i sve, tako i telefoni stare, a kako mjeseci i godine prolaze, baterija vam neće biti tako dobra kao što je nekada bila. Posle otprilike godinu ili dvije (u zavisnosti od modela telefona), vaša baterija više neće moći da dostigne svoj prvobitni maksimalni kapacitet, što može dovesti do brzog pražnjenja baterije.

Ponekad će vas telefon obavijestiti kada otkrije pad kvaliteta baterije, ali ponekad neće. Najčešći znak slabe baterije bez ikakvog obavještenja je generalno kraći vijek baterije. Dakle, šta se može učiniti povodom toga?

Prva i najočiglednija opcija je zamjena baterije. Ovo je obično daleko jeftinije od potpune zamjene pametnog telefona i moglo bi brzo i lako da reši problem brzog pražnjenja baterije. Cijene baterija će varirati u zavisnosti od konkretnog telefona koji imate, kao i cijena same usluge zamjene baterije.

Druga opcija je, naravno, zamjena telefona, odnosno kupovina novog. Možda ste u trenutku kada nije samo baterija izgubila kapacitet, već je cijeli telefon postao „zastareo“ i počeo da bude spor. Onda je kupovina novog telefona vjerovatno „pametnija“ opcija.

 

„Praćenje lokacije“ je omogućeno

 

Postoji veliki broj aplikacija koje mogu pratiti vašu lokaciju. Google maps, Tinder, Facebook itd.

Postoje tri opcije koje zapravo imate, pitanje je koja vam je najprihvatljivija. Prije nego što pređemo na opcije, moramo reći da aplikacije koje stalno prate vašu lokaciju troše dobar dio vaše baterije. Osim što je loše za bateriju, loše je i za vašu privatnost.

Ono što možete učiniti je sljedeće:

  • Potpuno isključite uslugu lokacije i ne dozvolite aplikacijama da prate vašu lokaciju
  • Ostavite sve kao prije i dozvolite aplikacijama da koriste vašu lokaciju
  • Pregledajte sve svoje aplikacije ili sve aplikacije kojima ste dali dozvolu da prate vašu lokaciju. Preporučujemo vam da prebacite dobar broj njih da rade gdje mogu da prate lokaciju samo dok su aplikacije aktivne.

Treća opcija je zapravo najbolja jer ako koristite Google mape, dajete Google-u dozvolu da prati vašu lokaciju dok je aplikacija aktivna. Kada ga isključite, nema potrebe da pratite svoju lokaciju. Ista je stvar sa Tinderom i Facebook-om i svim ostalim aplikacijama koje zahtjevaju vašu lokaciju.

 

Veliki broj obavještenja (notifikacija)

 

Kada instalirate novu aplikaciju na svoj telefon, velika je vjerovatnoća da će aplikacija od vas tražiti da joj date dozvolu da vam šalje obavještenja kada je prvi put pokrenete. Takođe, postoji velika šansa da ćete to odobriti.

Ali ne morate nužno da primate obavještenja od svake aplikacije koju imate, jer to može imati štetan uticaj na trajanje baterije vašeg telefona. Dakle, možete da onemogućite obavještenja za određene aplikacije da biste smanjili potrošnju baterije.

Da biste to uradili, idite na podešavanja telefona i otvorite odjeljak „Obavještenja“. Ovdje ćete moći da vidite podešavanja obavještenja za sve aplikacije instalirane na vašem telefonu.

Tamo možete promijeniti podešavanja obavještenja bilo koje aplikacije. Možete ih isključiti ili uključiti, u zavisnosti od vaših želja i potreba.

(PC Chip)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.