Od tajnih razgovora, preko Rooms-a i povezivanja s drugim Facebook-ovim aplikacijama, ovo su najkorisniji trikovi za Facebook Messenger
Postoje mnogi trikovi za Facebook Messenger koji će vam olakšati svakodnevno korišćenje, a koje ste velikog broja funkcija u aplikaciji jednostavno predvidjeli.
Podijelite lokaciju
Ako prijateljima želite dati do znanja gdje ste, pritisnite četiri tačke u donjem lijevom uglu i birajte Location. Prijatelji će nakon toga vidjeti mapu na kojoj se nalazi vaša lokacija.
Naravno, postoji dosta dobrih argumenata zašto Marku Zuckerbergu ne biste trebali slati svoju trenutnu lokaciju, ali taj izbor ostavljamo vama.
Koristite Rooms
Facebook je, kako bi se sukobio sa Zoom-om, u Messenger ubacio mogućnost stvaranja soba za druženje pod imenom Rooms.
U njima je moguće da dijelite ekran, igrae igre ili gledate videa, objašnjava PC Mag. Sav sadržaj Watch Together dostupan je u sklopu Facebook Watcha pa možete gledati video snimke, TV emisije i filmove unutar privatnog razgovora.
Sobe, odnosno Rooms mogu ostati ‘otvorene’, a pristupiti im se može putem Instagrama, Messengera i WhatsAppa.
Utišajte razgovore
Ako ste se našli u nekom vrlo aktivnom grupnom razgovoru, vjerojatno će vas zanimati mogućnost da u Messengeru možete utišati podsjetnike za primljenu poruku.
Razgovore u Messengeru možete da utišate na 15 minuta, jedan sat, osam sati, 24 sata ili dok ih opet ne uključite.
Razmjenjivanje poruka s ljudima s kojima niste u kontaktu
U osnovnim postavkama Messengera moguće je vidjeti samo poruke koje stižu od kontakata iako ćete možda u nekom trenu dobiti poruku od stranca.
Ako tu poruku želite da pročitate, idite u Settings > Message Requests. Tamo ćete vidjeti razgovore podijeljene u poruke ljudi koje znate i poruke koje je Facebook prepoznao kao spam.
Messenger nije samo za telefone
Iako većina koristi Messenger putem smartfona, aplikaciju je moguće pokrenuti i na desktop računarima i to bez potrebe za držanjem Facebooka otvorenim.
Jedna opcija je da odete na Messenger.com ili instalirate aplikaciju za Windows ili Mac koja ima iste funkcije kao i aplikacija za smartfon.
Dopisivanje između platformi
Messenger se u početku zvao Facebook Chat, a na tržište je stigao 2008.godine, odnosno nekoliko godina prije nego što je Facebook kupio Instagram i WhatsApp.
Društvena mreža trenutno drži sve tri usluge i na sve moguće načine nastoji da ih približi. Ako koristite Messenger, moći ćete komunicirati s ljudima na Instagramu i to bez potrebe za prebacivanjem među aplikacijama.
Ako želite ograničiti komunikaciju među aplikacijama, uđite u Settings > Privacy > Message Delivery.
Možete da izaberete da li želite da prijatelji s Instagrama komuniciraju s vama putem Messengera. Takođe možete da birate želite li im svima dati dozvolu ili da ih skroz blokirate.
Tajne poruke i automatsko brisanje
Messenger takođe ima mogućnost enkriptovanja poruka. Enkriptovani razgovori se u njemu zovu ‘Tajni razgovori’ i aktiviraju se stvaranjem nove poruke pritiskom na gornji desni dio ekrana i biranjem stavke Secret (ako koristite iPhone) ili pritiskom na prekidač za tajne razgovore (Android). Ako se već nalazite u razgovoru, pritisnite na nečije ime na vrhu ekrana i birajte Go to Secret Conversation.
Tajni razgovori pojaviće se kao posebni kanal komunikacije. To znači da u Messenger-u nije moguće pretvoriti obični razgovor u onaj tajni.
U tajnom razgovoru možete odrediti porukama da se brišu nakon pet, 10 ili 30 sekundi, jedne, pet, 10 ili 30 minuta ili jedan, šest ili 12 sati. Odbrojavanje neće da započne sve dok primaoc ne pročita poruku.
(Tportal)