Manuelni mjenjač u automobilu može da se pokvari iz više razloga, od kojih je najčešće pogrešno rukovanjem sa mjenjačem ili druge greške tokom vožnje
U automobilu sa manuelnim pogonom, vozač mora da ima savršene reflekse i skladnost kad rukuje sa mjenjačem, kvačilom i gasom. U slučaju da dođe do greške u vremenu ili koordinaciji, to bi moglo da ošteti automobil.
Potrebno je zbog toga da se što više izbjegavaju greške sa mjenjačem dok vozite automobil. Zato smo tu da vam kažemo šest najčešćih i najvećih grešaka koje možete učiniti dok upravljate automobilom sa ručicom manuelnog mjenjača.
Pogrešna upotreba pedale kvačila
Većina nas stekne loše navike dok uči voziti i to ostaje s nama do kraja života. Ne obraćanje dovoljno pažnje na to kako koristite kvačilo može poći užasno po zlu i skratiti vijek trajanja kvačila.
Iz navike, mnogi vozači samo pritisnu papučicu kvačila do pola da bi promijenili brzinu. Treba napomenuti da je kvačilo jedina veza između motora i ručnog mjenjača. Ako ga pritisnete samo do pola, lamela kvačila će se djelimično odvojiti i brže će se istrošiti.
Čestim ponavljanjem ovog događaja moguće je oštetiti sinhro prsten prenosa. Kada su sinhroni prstenovi oštećeni, oni gube svoju ulogu da izjednače broj obrtaja između dvije osovine kako bi lakše i bez smetnji mijenjali zupčanike. Vozač će osjetiti ovaj problem pri promjeni stepena prenosa kao povećanje otpora pri pomjeranju ručice menjača prilikom prebacivanja u brzinu, uz prisustvo mehaničkog škripanja u menjaču.
Zbog toga morate pedalu kvačila potpuno pritisnuti dok mijenjate brzine.
Držanje noge na pedali u vožnji
Mnogi automobili u masovnom segmentu ne nude mrtvu pedalu. Zbog toga mnogi ljudi počinju da drže lijevu nogu na samoj papučici kvačila. Pedale kvačila mogu biti osjetljive, posebno lagane papučice kvačila dostupne kod benzinskih automobila.
Svaki pritisak na njih može djelomično da ih zahvati, što uzrokuje nepotrebno habanje kvačila. Dizel automobili imaju nešto tvrđe kvačilo u odnosu na benzinske modele, ali ipak, vozači ne bi trebali držati nogu na papučici kvačila nakon upotrebe. Uvijek je dobra ideja vježbati držanje stopala na podu ako u autu nema mrtve pedale.
Naslanjanje na ručicu mjenjača
Odmaranje i držanje ruke na ručici mjenjača može izgledati kao bezopasan način da odmorite ruku. Međutim, postoji mnogo kugličnih ležajeva i opruga koji leže ispod i stalni pritisak ih može oštetiti.
To može značajno da smanji vijek trajanja prenosa i košta mnogo. Uvijek možete investirati u naknadni naslon za ruke za vaš automobil.
Ubacivanje u rikvec a auto se kreće naprijed
Mnogi od nas su to radili ili su vidjeli ljude kako to rade. Brzina za vožnju unazad koristi drugu brzinu koja mijenja smjer vozila. Mali prenosni zupčanik stupa u igru kad god je uključena brzina za vožnju unazad.
Ovo se može bezbjedno uraditi tek nakon što se vozilo zaustavi. Zbog toga možete da čujete škripanje kada uključite brzinu za vožnju u rikverc dok se automobil kreće naprijed. To vrijedi i za prebacivanje naprijed iz brzine unazad.
Vučenje motora
„Vožnja u višoj brzini pri niskom broju okretaja motora štedi mnogo goriva.” To je mit koji može da ošteti vaš ručni mjenjač i motor. To se zove vučenje motora. Korišćenje veće brzine znači da je omjer brzina viši, zbog čega motor mora više da radi da bi povukao automobil naprijed.
Viši stepen prenosa ima manji broj zuba, što omogućava motoru da radi na nižim obrtajima pri većoj brzini. Međutim, vožnja manjom brzinom i držanje višeg stepena prenosa će dovesti do velikog pritiska na motor i može ozbiljno da ošteti automobil.
Kašnjenje u promjeni brzine
Svako taktiziranje i čekanje da biste promijenili brzinu mogu samo povećati problem.
Prisustvo metalnih strugotina u ulju mjenjača može nastati usljed nepravilnog habanja pri promjeni brzina. Ostaci metalne strugotine oštećuju ležajeve i zupčanike mjenjača, a u najgorem slučaju moguće je potpuno oštećenje mjenjača i gubitak pogona vozila.
(IT mixer)