Iako su rijetki, požari koji uključuju litijum-jonske baterije u električnim vozilima (EV) mogu se desiti, a kada se to dogodi, mogu biti posebno intenzivni.
Kao neko ko ima iskustva u popravci polovnih pametnih telefona, susretali smo se se zapaljenjem litijum-jonskih baterija u oštećenim uređajima. Tip baterije u vašem pametnom telefonu sličan je onima u električnim vozilima ali baterija u EV-u pohranjuje znatno više energije. Ova visoka energija može učiniti požare u električnim vozilima posebno izazovnim, zbog čega neki vatrogasci prolaze specijalizovanu obuku za gašenje ovih intenzivnih požara, koji mogu nastati nakon saobraćajnih nesreća.
Ako pratite vijesti, možda ste naišli na izvještaje o porastu požara baterija u EV-ima. Nedavno su Nacionalni odbor za sigurnost transporta SAD-a i Kalifornijska autoputna patrola započeli istragu o požaru koji je zahvatio Tesla kamion nakon što je udario u drvo. Litijum-jonska baterija gorjela je skoro četiri sata.
Da li vas ovo treba zabrinuti zbog vašeg vlastitog EV-a kao potencijalnog rizika od požara? Ne baš. Ustvari, vozila na benzin imaju veću vjerovatnoću da se zapale nego električna vozila. „Požari uzrokovani proizvodnim greškama baterija su izuzetno rijetki,“ kaže Metju Mekdauel, su-direktor Naprednog centra za baterije na Džordžija institutu za tehnologiju. On naglašava da su EV-i opremljeni sistemima za upravljanje baterijama, koji prate pojedinačne ćelije unutar baterije kako bi spriječili njihovo preopterećenje.
Kako nastaju požari u električnim vozilima?
Požari u EV-ima mogu nastati uslijed takozvanog termalnog odvajanja, koje se može dogoditi ako je baterija oštećena u nesreći. Baterije EV-a sastoje se od mnogobrojnih manjih ćelija koje su čvrsto složene. Kada se dogodi termalno odvajanje, hemijska reakcija u jednoj ćeliji izaziva požar, koji se zatim širi na susjedne ćelije dok cijela baterija ne izgori.
Greg Les, direktor Laboratorije za baterije Univerziteta u Mičigenu, identifikuje dva glavna uzroka požara baterija u EV-ima: nesreće i proizvodne greške. Nesreće uključuju događaje poput sudara koji probijaju bateriju ili probleme tokom punjenja. „Ostavimo to po strani,“ predlaže Les, napominjući da većina ljudi razumije da se bilo koje vozilo može zapaliti u nesreći.
Dok su požari uzrokovani proizvodnim greškama rjeđi, oni su zabrinjavajući jer se čine nepredvidivim. Ove greške mogu uzrokovati kratke spojeve unutar ćelija, stvarajući toplotu koja dovodi do požara. Ovakav kvar vjerovatno je izazvao neke nedavno široko izvještavane požare EV-a u Južnoj Koreji, od kojih je jedan oštetio preko stotinu vozila na parkingu.
Šta učiniti ako se vaš električni automobil zapali
Ako se vaš EV zapali dok vozite, Nacionalna agencija za zaštitu od požara SAD savjetuje da se odmah sklonite sa puta i parkirate vozilo na sigurnom mjestu. Isključite motor, pobrinite se da svi napuste vozilo odmah i udaljite se najmanje 30 metara od vozila prije nego što pozovete vatrogasce.
Ne pokušavajte sami gasiti požar. Požari baterija EV-a su hemijski požari koji zahtijevaju mnogo više vode za gašenje nego požari u vozilima na benzin. U nekim slučajevima vatrogasci mogu odlučiti da puste bateriju da sama izgori umjesto da je pokušavaju ugasiti.
Požari baterija EV-a mogu se ponovo zapaliti nakon što se prvobitni plamen smiri, čak i danima kasnije. Tomas Bart, istražitelj i inženjer biomehanike za Nacionalni odbor za sigurnost transporta, upozorava da nedirnuti dijelovi baterije mogu još uvijek sadržavati energiju, što može predstavljati rizik od strujnog udara ili izazvati ponovno paljenje vozila.
Čak i ako se požar čini da jenjava, oduprite se porivu da se vratite u automobil po lične stvari. Sačekajte dolazak vatrogasaca i procjenu situacije prije nego što priđete vozilu. Udaljavanje također smanjuje izloženost štetnim parama koje ispušta požar baterije.
Kako učiniti baterije EV-a sigurnijim?
Brza povlačenja i zamjena potencijalno neispravnih litijum-jonskih baterija su ključni. Obojica stručnjaka s kojima sam razgovarao izrazili su optimizam u vezi s budućnošću čvrstih baterija, koje bi mogle učiniti EV-ove još sigurnijim. „Ove baterije bi mogle pokazati veću termalnu stabilnost od litijum-jonskih baterija,“ objašnjava Mekdauel. Čvrste baterije eliminišu tečni elektrolit, koji je trenutno najzapaljiviji dio dizajna baterija.
Iako se čvrste baterije već koriste u nekim manjim elektronskim uređajima, skaliranje njihove proizvodnje za EV-e ostaje izazov na kojem proizvođači rade.