Društvena mreža Twitter, izložena ozbiljnim bezbjednosnim prijetnjama, angažovala je jednog od najpoznatijih svjetskih hakera na rješavanju problema, od inženjerskih grešaka do širenja dezinformacija

 

Kompanija Twitter je u ponedjeljak imenovala Peitera Zatka (poznat kao haker Mudge), na položaj šefa bezbjednosti i dala mu široka ovlašćenja da predlaže promjene u strukturi i praksama.

Zatko će odgovarati generalnom direktoru Twittera Jacku Dorseyu a očekuje se da upravljanje preuzme nakon analize koja će da traje 45 do 60 dana.

U ekskluzivnom intervjuu Zatko je najavio da će ispitati „informatičku sigurnost, integritet stranica mreže, fizičku sigurnost, integritet platforme, što počinje da utiče na zloupotrebe i manipulacije platformom, i inženjerski dio“.

Zatkova živopisna biografija počela je devedesetih godina kad je istovremeno vodio povjerljiv posao za kompaniju koja je imala ugovor s vladom i bio vođa Kulta mrtve krave, grupe hakera čuvene po tome što je objavila alate za hakiranje Windowsa kako bi navela Microsoft da poboljša bezbjednost.

 

Nadgledao projekte Google-a i DARPA-e

 

Zatko je u karijeri, među ostalim, radio na posebnim projektima Google-a i nadgledao dodjele projekata kiber bezbjednosti u Pentagonovoj Agenciji za napredna istraživanja i projekte (DARPA).

„Ne znam može li iko popraviti bezbjednost Twitter-a, ali on bi mi bio na vrhu popisa“, rekao je Dan Kaufman, koji je bio Zatkov šef u DARPA-i a sada vodi Google-ov odjel za napredne proizvode.

Twitter se suočava s brojnim bezbjednosnim izazovima. Prije godinu dana vlada SAD-a je optužila dvojicu informatičara da su špijunirali za Saudijsku Arabiju dok su ranijih godina radili za Twitter i slali privatne informacije o kritičarima te države.

U julu je grupa mladih hakera prevarila zaposlene u kompaniji i dobila pristup internim alatima. To im je omogućilo da mijenjaju postavke računa tada predsjedničkog kandidata Joea Bidena, osnivača Microsofta Billa Gatesa i čelnika kompanije Tesla Elona Muska.

Zatko je rekao i da želi poboljšati javnu komunikaciju na Twitter-u. Pohvalio je nedavne poteze kompanije kako bi korisnike navela da komentarišu umjesto da naprosto „retvitaju“. Idući korak bi bio da primora ljude da razumiju konverzaciju prije nego što se u nju uključe, rekao je.

(Hina)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.