Stručnjaci su upozorili da sajber-kriminalci i prevaranti koriste DeFi mogućnosti da prevare korisnike koji rudare kriptovalute
Istraživači sajber bezbjednosti kompanije Sophos otkrili su tekuću kampanju preko koje prevaranti napadaju one koji imaju malo znanja o kriptoprostoru u nastajanju ili decentralizovanim finansijama (DeFi), i polako crpi njihova sredstva dok ništa ne ostane.
Sophos je novu kampanju nazvao „Prevare rudarenja likvidnosti“ i pozvao sve one koji se bave trgovinom kriptovalutama da se čuvaju ponuda koje zvuče previše dobro da bi bile istinite.
Uspon blokčejna je iznjedrio ono što je sada poznato kao „pametni ugovori“, koji su u suštini dijelovi koda koji djeluju kao posrednici i omogućavaju dvjema stranama da se uključe u transakciju vrijednosti kada su ispunjeni određeni uslovi, bez potrebe za posrednikom.
Uz pomoć pametnih ugovora, takozvane „decentralizovane finansije” su porasle, što je u suštini krovni termin koji pokriva niz usluga koje obično nude centralizovani subjekti (trgovina, pozajmljivanje, itd.).
Kada je u pitanju trgovanje kriptovalutama u decentralizovanom okruženju, mora postojati fond likvidnosti za obe valute koje se razmijenjuju.
Korisnici se, između ostalog, podstiču da obezbijede ovu likvidnost (u suštini pozajmljivanjem sopstvenih kovanica) primanjem procenta od naknade za trgovanje povezano sa određenim DeFi protokolom.
Lažne aplikacije, lažni protokoli i lažni tokeni
Da bi to uradili, često moraju da povežu svoje kripto novčanike (na primjer, MetaMask) na DeFi protokol. Ovdje na scenu stupaju prevaranti. Sophos tvrdi da prevaranti kreiraju lažne aplikacije, lažne protokole ili lažne tokene i da žele da dođu do potencijalnih meta putem društvenih medija, koristeći lažne identitete.
Nakon malo naizgled nevinog razgovora, pokušaće da ubijedi žrtvu da obezbijedi likvidnost za određeni par kriptovaluta, koje obećavaju velike povraćaje ulaganja. Čak će generisati lažne izveštaje kako bi dodatno uvjerio žrtvu u veliki profit, a u nekim slučajevima čak će dozvoliti i prevremena plaćanja.
Međutim, prevaranti će nastaviti da podstiču žrtvu da nastavi sa velikim ulaganjima, kako bi navodno zaradila još više. U stvarnosti, prevaranti su postepeno koristili žrtvin izvor kriptovaluta, sve dok joj ništa nije preostalo.
Na kraju, kada su prevaranti oduzeli sve što je žrtva imala, oni bi jednostavno nestali bez traga.
(PC Chip)