Raspberry Pi 400 je računar koji se nalazi u tastaturi. Dovoljno je da ga povežete sa monitorom i spremni ste za rad. Zvuči kao nešto iz starih vremena, međutim u pitanju je uređaj iz 2020. godine.

 

Raspberry Pi 400 je računar koji košta oko 70$, a ukoliko ga kupite sa mišem i kablovima, oko 100$, i zamišljen je kao odgovor na izazove sa kojima se suočava na desetine hiljada djece koji nemaju osnovna sredsta za učenje na daljinu usljed koronavirusa.

Ideja je, kaže za BBC osnivač Raspberry Pi fondacije Iben Apton, da se ponovi jednostavnost „uradi sam“ uređaja iz 1980-ih godina. Sa 36 miliona prodatih primjeraka od 2012. godine, originalni Raspberry Pi je već najprodavaniji britanski računar ikada napravljen.

Sada, čini se da se Raspberry Pi 400 već vrlo dobro prodaje, jer ga kod nekih distributera ni nema više na lageru.

 

O performansama

 

Raspberry Pi 400 ima gotovo iste dimenzije kao i originalni Raspberry Pi, uz dodatne portove i konektore koji su vam potrebni da ga pretvorite u pravi pravcati funkcionalni računar. Sklapa se kao, na primjer, nekadašnja  Galaksija, o kojoj je IT mixer već pisao.

Pokreće ga isti, mada malo modifikovan, četvorojezgarni Broadcom BCM2711 procesor sa 4 GB RAM-a. Tu su i Wi-Fi, Bluetootho 5.1, Gigabit Ethernet i tri USB porta (dva USB 3.0 i jedan USB 2.0). Posjeduje i dva mikro HDMI porta i slot za microSD karticu, za OS i skladištenje podataka, prenosi Engadget.

Čitav komplet od oko 100$ sadrži napajanje, miša, unapred formatiranu microSD karticu od 16 GB, korisničko uputstvo i HDMI kabl dužine jednog metra.

 

Kome je namijenjen?

 

Oduvijek je postojala opasnost da komercijalni uspjeh malog računara odvrati organizaciju od osnovne misije – obrazovanja. Međutim, Apton je jasno rekao kome je namijenjen primarno ovaj proizvod.

„U martu je 700.000 dece poslato kući iz škole, a nemaju gdje da uče. Ovo je uređaj za svakoga kome je potreban računar. Ako smo jednu stvar naučili ove godine, to je onda da ima mnogo ljudi koji ne mogu da ispune tu potrebu“, objasnio je.

Sarađivao je sa dobrovoljnim organizacijama kako bi porodicama pružio ne samo Raspberri Pi 4, već i sav komplet i softver potreban za povezivanje sa školskim sistemima i za učenje onlajn.

Zato je moguće i povezati ga na stare monitore, koje svako od nas može da „iskopa“ negdje u podrumu.

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.