Ruska međuplanetarna stanica „Luna-25“ će biti prva stanica koja će izvršiti slijetanje u rejonu Južnog pola Mjeseca koji ima veoma složen reljef

 

Ruska svemirska stanica „Luna-25“ je lansirana na Mjesec raketom „Sojuz 2.1b“ sa kosmodroma „Vostočni“ u 2.11 časova po moskovskom vremenu. Nakon devet minuta gornji stepen rakete „Fregat“ odvojio se od trećeg stepena rakete i izašao na orbitu oko Zemlje.

Pročitajte još: Evo kako pada kiša na Suncu

„Čekamo 21. avgust. Nadam se da će se održati precizno slijetanje na Mjesec“, rekao je generalni direktor „Roskosmosa“ Jurij Borisov obraćajući se nakon lansiranja.

„Luna-25“ će biti prva stanica koja će izvršiti slijetanje u rejonu Južnog pola Mjeseca koji ima veoma složen reljef. Prethodne stanice su slijetale u ekvatorijalne zone. Glavni cilj stanice je istraživanje mjesečevog tla na prisustvo leda.

Druga faza, nakon odvajanja gornjeg stepena rakete od stanice, „Luna 25“ će preletjeti do prirodnog satelita Zemlje, koji će trajati oko pet dana. Planirane su dve korekcije maršrute leta stanice: prva 1,5 dana nakon starta, druga dan pre izlaska na orbitu oko Mjeseca.

Kada stanica počne da koči počeće treća faza – let oko Mjeseca po kružnoj okolopolarnoj orbiti visine 100 kilometara, koja će trajati tri dana, prenosi Sputnik.

U četvrtoj fazi će „Luna-25“ preći na eliptičnu orbitu za slijetanje sa minimalnom visinom od 18 kilometara. Na kraju, nakon obavljanja proračuna, trebalo bi 21. avgusta da dođe do slijetanja u blizini Južnog pola Mjeseca.

Procjenjeno je da će stanica „Luna-25“ biti aktivna godinu dana.

Borisov je najavio da će automatsku stanicu „Luna-26“ lansirati 2027. godine, „Luna-27“ – 2028. godine i „Luna-28“ posle 2030. godine.

Ovo je prva misija na Mjesec u istoriji savremene Rusije. Prethodna, sovjetska stanica „Luna-24“, poslata je 1976. godine. Tada je na Zemlju doneto oko 170 grama lunarnog tla.

 

Izlaz, predstraža i baza

 

Rusija je 2018. godine utvrdila lunarni program, koji ima tri faze:

  • „Izlaz“
  • „Predstraža“
  • „Baza“

Prva faza „Izlaz“ podrazumijeva izgradnju osnovnog modula stanice blizu Mjeseca, testiranje perspektivnog broda „Orao“ sa posadom i bespilotne letjelice.

U isto vrijeme, planirano je istraživanje satelita automatskim stanicama serije „Luna“ od 2025. do 2028. godine, kao i početak izgradnje super teške rakete „Jenisej“ za letove sa posadom do Mjeseca, koji su planirani u drugoj fazi.

„Predstraža“ podrazumijeva uvježbavanje sredstava za pristup Mjesečevoj površini i slijetanje kosmonauta na dvije nedjelje kako bi se rasporedili prvi elementi baze. Druga faza je predviđena za period od 2025. do 2035. godine.

Treća faza ─ „Baza“, koja je planirana za period poslije 2035. godine, trebalo bi da bude konačna. Do tada bi trebalo da se završi izgradnja baze na Mjesecu i formira naučna infrastruktura u vidu dvije opservatorije.

Tokom perioda od 2036. do 2040. godine će biti raspoređeni navigacioni aparati oko orbite Mjeseca kako bi se postavile maršrute tehnike koja je aktivna na površini Mjeseca.

Vladimir Putin je 12. aprila 2022. godine izjavio da Rusija planira da obnovi lunarni program i lansira interplanetarnu automatsku stanicu „Luna-25“, koja se ranije zvala „Luna glob“.

„Mjesec će u budućnosti biti baza za istraživanje dalekog svemira. Nakon lansiranja svemirske stanice „Luna-28“, Rusija i Kina planiraju da posade te dvije zemlje posjete Mjesec i izgrade lunarnu bazu“, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Jurij Borisov.

(IT mixer)