Električni „UAZ hanter“ u Češkoj se prodaje pod imenom „MVM Spartan“ i umjesto benzinskog motora od 134 konjske snage, dobio je električni sa 600 njutn-metara obrtnog momenta i 163 KS
Uljanovski automobilski zavod, u saradnji sa češkom kompanijom MW Motors, napravio je električni primjerak legendarnog terenca, a pokreće ga kineski elektromotorni sistem. Za sada je poznata i cijena po kojoj će se jedan od rijetkih električnih terenaca prodavati u Češkoj – 39.000 evra.
Terenskih automobila na struju nema mnogo, proizvode ih samo „Lend rover“ i „Džip“, pa su Česi i Rusi rešili da „UAZ hanterom“ ponude Evropi još jedno takvo vozilo. Posebno zbog toga što je UAZ uvijek važio za automobil koji je među najboljima kada je u pitanju vožnja po teškim terenima.
Električni „UAZ hanter“ dobar na teškom terenu
Jedan od prvih primeraka „UAZ hantera“ na struju, tačnije njegov prototip, testiran je u Rusiji. I nije ništa manje sposoban na terenu nego svoj dvojnik sa benzinskim motorom.
Električni „UAZ hanter“ u Češkoj se prodaje pod imenom „MWM Spartan“. Umjesto benzinskog motora od 134 konjske snage, dobio je električni sa 600 njutn-metara obrtnog momenta i 163 KS. To „spartanu“ daje izuzetnu startnost, iako češka kompanija navodi da podaci o ubrzanju do 100 km/č još nisu mjereni.
Električnom „hanteru“ maksimalna brzina ograničena je na 130 km/č, dok je realna maksimalna brzina 155 km/č. Zbog izuzetno velike snage motora, odnosno njegovog obrtnog momenta, „spartan“ je dobio i modifikovani mjenjač iz Južne Koreje, uz kineski motor i baterije.
Visok obrtni momenat daje „spartanu“ dodatne terenske mogućnosti. Zato uopšte nema problema sa vučom i na najtežim terenima i pedala gasa ima veoma brz odziv.
On bez problema prolazi kroz duboke jaruge i savladava nagib od 50 odsto. Može da se penje stepenicama, prelazi preko ogromnih stijena i nema problema sa kretanjem čak ni kada mu jedan od točkova ostane bez oslonca, pokazalo se na testu.
Sa druge strane, u kabini je veoma tiho, pošto se i po najtežim terenima čuje samo blago zujanje elektromotora i zveckanje vješanja. U kabini nema vibracija i podrhtavanja.
Iako nije bilo testiranja prelaska vodene prepreke, Česi obećavaju da će „spartan“ moći da prođe kroz vodu dubine 50 centimetara.
Autonomija 240 kilometara
„Spartan“ ima tri baterije, dvije su na mjestu gdje je nekada bio rezervoar za gorivo, a treća je u gepeku. Osnovni kapacitet im je 62,16 kilovatčasova. To omogućava, prema navodima češke kompanije, autonomiju od 240 kilometara.
Međutim, tokom testiranja na teškom terenu, „spartan“ je trošio daleko više struje, ali bi na asfaltu potrošnja bila vjerovatno manja, navode ruski novinari koji su ga testirali.
Češki inženjeri obećavaju da će baterije sačuvati 80 odsto kapaciteta u roku od pet do šest godina, ali nema detalja kako se ponaša na hladnom vremenu.
Ruska kompanija navodi da se radi samo o prototipu. Inženjeri Uljanovskog automobilskog zavoda će da rade na daljim tehničkim unapređenjima modela, prije nego što krene u serijsku proizvodnju.
Kako navode, ukoliko se ovaj projekat pokaže kao uspješan, onda bi i drugi modeli te kompanije mogli da se na sličan način elektrifikuju.
(cars.ru)