Istraživači su napravili „Žablji telefon“ („FrogPhone“) za nadgledanje žaba, objavljeno je u časopisu „Methods in Ecology and Evolution“
Istraživači su napravili „Žablji telefon“ („FrogPhone“) za nadgledanje žaba čijim nekim vrstama preti izumiranje, pate zbog klimatskih promjena, uništavanja staništa i opadanja brojnosti insekata kojima se hrane.
„Taj novi sistem uređaja omogućava ‘poziv’ mjestu gdje žive žabe, bilo kada i bilo gdje“, rekao je za AFP Adrian Garido Sančis sa Univerziteta u Novom Južnom Velsu u Australiji, koautor projekta.
Time prikupljena „akustička zapažanja na daljinu“ omogućavaju istraživačima da po kreketanju procjene gustinu kolonija raznih vrsta žaba na nekom mjestu i da po promjenama jačine zvuka procjene da li su ugrožene.
Zahvaljujući sunčevoj energiji i korišćenjem mreža mobilne telefonije 3G i 4G, sistem uređaja omogućava daljinsko akustičko snimanje telefonom i istovremeno prikuplja podatke koji se prenose SMS-om o mjestu gdje su žabe, kao što su temperatura vode i vazduha.
„FrogPhone“ počinje da radi tri sekunde po pozivu, koliko vremena mu je potrebno da aktivira senzore temperature i izmjeri nivoe baterija sa solarnim punjenjem, kaže se u saopštenju Britanskog ekološkog društva (BES), koje podržava tu studiju.
„Uređaj nam omogućava da češće i lakše nadgledamo populacije žaba koje važe za pokazatelje zdravlja životne sredine“, kaže koautorka studije Anke Marija Hefer iz ACT-a i organizacije „Region Frogwatch“.
https://t.co/jqV9aRZeJ9 Dial-a-frog – researchers develop the ‘FrogPhone’ to remotely call frogs in the wild – British Ecological Society #sciencenews pic.twitter.com/RavAdfMENd
— Science news (@UpdateonScience) December 8, 2019
Za osmatranja noću, kada su žabe najaktivnije, istraživači mogu unapred da programiraju svoje pozive na „FrogPhone“, pa će podaci biti snimljeni i kasnije analizirani.
Žabe čijim nekim vrstama preti izumiranje, pate zbog klimatskih promjena, uništavanja staništa i opadanja brojnosti insekata kojima se hrane.
„FrogPhone“ će „značajno smanjiti troškove istraživanja i rizike“ za istraživače jer ti mali vodozemci žive na mjestima od kojih su mnoga izolovana i teško dostupna, rekla je Anke Maria Hefer.
Uz to, „žablji telefon“ smanjuje „potencijalne negativne uticaje prisustva ljudi na mestima ispitivanja“.
Scientists create FrogPhone to dial-a-frog in the wild – CNET https://t.co/uz4cr2ga56 pic.twitter.com/XxNJzOBODV
— NewExpressNews (@NewExpressNews) December 6, 2019
Istraživači kažu da je „FrogPhone“ isproban od avgusta 2017. do marta 2018. godine, i da je bio uspješan, iako zavisi od kvaliteta mreže mobilne telefonije i osunčanosti – za punjenje baterija.
„Pošto je testiran sa žabama, isti postupak bi se mogao proširiti na ostale životinjske vokalizacije – insekte i sisare, što bi proširilo njegovu primjenu na širok spektar namjenskih studija za očuvanje biološke raznolikosti“, rekao je Adrian Garido Sančis.
(Beta/B92)