Naučnici iz Kragujevca i Rijeke rade na softveru za predviđanje razvoja korononavirusa
Istraživački timovi iz Srbije i Hrvatske zajedno prave softver za praćenje razvoja koronavirusa. Oni rade na projektu pod nazivom „Upotreba metoda vještačke inteligencije i mašinskog učenja na smanjenje efekata kovid-19“.
„Mi imamo saradnju već dugo godina, na raznim projektima. Što se tiče same vještačke inteligencije mogu da kažem da je to jedna praktično nova oblast koja sve više ulazi u sve dijelove nauke.“, kaže prof. dr Nenada Filipovića, rektor Univerziteta u Kragujevcu.
„Ako govorimo o koristi vještačke inteligencije to je da pomoću matematičke metode, mi pokušavamo da predvidimo razvoj bolesti“, kaže Filipović.
Kako kažu, prikupljaju podatke za softver, kako bi pomoću tih softvera mogli da prate razvoj bolesti kod pacijenata.
Mogućnost lokalnog predviđanja ponašanja širenja pandemije
„Bez podataka, softver nema upotrebnu vrijednost, a podatke dobijamo iz kovid centara. Što se tiče podataka, to su pre svega podaci poput rendgen snimaka, kao i biomarkeri i razni drugi laboratorijski podaci“, istakao je.
„Softver iz tog velikog broja podataka zaključuje neka pravila za tu populaciju, na tom prostoru i posebno za pacijenta“, kaže Filipović.
„Karakteristika ovog softvera jeste upravo mogućnost lokalnog predviđanja ponašanja širenja pandemije plus personaliziranje svakog pacijenta koji dolazi na lečenje“, kaža Zlatan Car, profesor Univerziteta u Rijeci.
Cilj je, kako kaže, da korišćenjem jedne velike baze podataka i specifičnih podataka za pojedinog pacijenta, predvide šta će se dogoditi sa tim pacijentom kao i da predlože neki od načina liječenja.
Interesantno je, dodaje, socijalno ponašanje unutar određenih država, a naučni radovi koji su objavili vezano za tu tematiku kažu da se u različitim državama virus ponaša različito.
Rok je, kako tvrde, šest mjeseci „da se napravi softver i da se prikupe svi potrebni podaci.
Srbija i Hrvatska su glavni nosioci ovog projekta, međutim plan je da se softver koristi u svim zemljama regiona, a biće dostupan svima.
Prve rezultate očekuju vrlo brzo, kroz par mjeseci.
(Prva TV)