Vještačka inteligencija koju tim naučnika iz Novog Sada razvija čita emocije ljudi, tj. posmatra ekspresije lica, položaj tijela, pokrete, mimiku, analizira audio signal…

 

Razvojem vještačke inteligencije, tim naučnika iz Novog Sada stvorio je program koji omogućava mašinama da interpretiraju glumačke sposobnosti ljudi, a to je samo prvi korak u razvoju aplikacije koja čita emocije i mogla bi da donese revoluciju u obrazovanju, ali i svijetu biznisa.

Profesori Tehničkog fakulteta u Novom Sadu, Dubravko Ćulibrk, Srđan Vukmirović i Milan Mirković ušli su u finale velikog takmičenja u Italiji, gdje su predstavljeni projekti koji razvijaju vještačku inteligenciju.

Izuzetno popularne aplikacije sa Tik Toka i drugih mreža, gdje izvođači pjevaju, a korisnici otvaraju usta, bili su inspiracija za zabavan program koji može da bude i koristan. Ako neko želi da odglumi scenu iz omiljne serije ili filma, tehnologijama koje razvija ovaj tim, a baziraju se na vještačkoj inteligenciji, može da dobije ocjenu koliko je dobro to uradio, koliko je njegova gluma bila bliska originalu.

Program zapravo posmatra ekspresije lica, položaj tijela, pokrete, mimiku, analizira audio signal i sam sadržaj klipa, odnosno ono što je izgovoreno. Na osnovu toga kako je izgledala originalna scena, pravi konačnu ocenu.

„To je samo aplikacija ključnih tehnologija. Generalna ideja je da se omogući mašinama da zaista razumiju ljudsko ponašanje ili ljudske emocije. Zadatak je težak, a potencijalna primjena raznovrsna. Program bi mogao da se koristi u medicini, takozvanom teleheltu, koji sada postaje jako aktuelan zbog pandemije. Ako razgovarate sa ljekarom preko video poziva, ova tehnologija može da sugeriše ljekaru da li pacijent iskazuje neke simptome koji su karakteristični za određenu bolest ili poremećaj“, objašnjava član tima Milan Mirković.

 

Čitanje emocija, opasnosti vještačke inteligencije

 

Vještačka inteligencija koju tim razvija zapravo čita emocije ljudi. Dr Srđan Vukmirović kaže da je najvažnije šta kreator programa želi, efekat uvek može da bude pozitivan i negativan.

„Donekle se slažem sa ljudima koji se pribojavaju gdje će nas sve ovo odvesti. Oni koji žele da prodaju neki proizvod odavno koriste ovakva rješenja. Amazon i Majkrosoft u to ulažu milijarde. Tu je i potencijal u vojnoj industriji, a oni zaista ima razloga da tako nešto kontrolišu. Godinama postoje ljudi koji se bave ljudskom psihom i detekcijom iskrenosti, nismo mi to izmislili“, kaže Vukmirović.

On dodaje da su u poslednje tri godine računari i algoritmi, i hardver i softver postali mnogo snažniji. Na jednom takmičenju pre tri godine mašina je prvi put pobijedila čovjeka u prepoznavanju oblika, što je djelovalo nedostižno, kao i kada je pre 15 godina kompjuter prvi put dobio čoveka u partiji šaha.

„Čovjek će postajati sve brži i sve pametniji. Algoritmi kojima se detektuje šta se dešava će postajati sve sofisticiraniji. Taj napredak ne možemo da zaustavimo. Međutim, možemo da ga regulišemo, da ga kontrolišemo. Zloupotreba vještačke inteligencije nije isključena, zato treba da se uvede sistem kontrole, a najveća odgovornost je na nama“, kaže Vukmirović i dodaje da projekti ovog tima apsolutno štite podatke o ličnosti.

(Sputnik news)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.