Stablecoini su u posljednjih nekoliko godina prešli put od specijalizovanog kripto alata do ključnog igrača u globalnim plaćanjima. Nekada korišćeni isključivo među kripto investitorima, danas stablecoini omogućavaju milijarde dolara stvarnih transakcija svaki dan. Uz jasnije regulative, sve veću upotrebu i prekretnice poput izlaska kompanije Circle na Njujoršku berzu, stablecoini više nisu sporedna priča – postaju stub digitalne ekonomije.

Prema analitičkoj firmi Artemis, ukupna ponuda stablecoina do maja 2025. doseći će 239 milijardi dolara, što je ogroman rast u poređenju sa samo 10 milijardi prije pet godina. Više od 150 miliona blockchain adresa sada drži stablecoine, a svakodnevno se obavi oko 10 miliona transakcija. Od januara 2023. do februara 2025. globalno je putem stablecoina obavljeno plaćanja u vrijednosti većoj od 94 milijarde dolara.

B2B plaćanja prednjače s godišnjim prometom od 36 milijardi dolara, ispred peer-to-peer transfera (18 milijardi), kartičnih plaćanja povezanih sa stablecoinima (13,2 milijarde) i B2C segmenta (3,3 milijarde). Deloitte 2025. naziva „godinom stablecoin plaćanja“ i predviđa tržišnu kapitalizaciju preko 200 milijardi dolara, uz eksploziju novih platformi za slanje novca, od doznaka do B2B transakcija. Deutsche Bank procjenjuje da će tržište narasti sa 20 milijardi u 2020. na čak 246 milijardi dolara, pri čemu Tether USDT drži vodeći udio od preko 60% i tržišnu vrijednost od 153 milijarde.

Iza ovih brojki stoji stvarna ekonomska aktivnost: milioni ljudi i firmi širom svijeta sve više se oslanjaju na blockchain infrastrukturu za brzi i sigurni prijenos novca, unutar granica i preko njih.

 

Zašto stablecoini osvajaju svijet?

 

Stablecoini spajaju najbolje iz dva svijeta: stabilnost tradicionalnih valuta i brzinu, transparentnost i efikasnost blockchain tehnologije. Time uspješno rješavaju brojne slabosti klasičnih platnih sistema, posebno kada su u pitanju pouzdanost, domet i troškovi.

Zahvaljujući transparentnosti blockchain mreža, korisnici su bolje zaštićeni od prevara i grešaka pri obračunu. U regionima s nestabilnim valutama ili slabom bankarskom infrastrukturom, stablecoini su pouzdana alternativa za čuvanje i slanje novca. Ključna prednost su i niži troškovi: prema podacima Svjetske banke, prosječna globalna naknada za doznake je oko 6,65%, dok su naknade za transfer stablecoina često blizu nule. Zato velike banke i fintech giganti sve više testiraju integraciju stablecoina u svoje sisteme, čak i dok regulativa još hvata korak s tehnologijom.

Ipak, regulativa napreduje: u EU je na snazi MiCA, dok se u SAD-u raspravlja o zakonima poput GENIUS i STABLE Act-a.

 

Globalna slika: gdje se stablecoini koriste najviše

 

Upotreba stablecoina varira od regiona do regiona, zavisno od lokalne infrastrukture, volatilnosti valute i zakonskog okvira. Artemis procjenjuje da SAD i Singapur zajedno čine skoro 20% svjetskog stablecoin prometa, a slijede Hong Kong, Japan i UK s 5–10%.

Razlozi upotrebe su različiti: u razvijenim finansijskim centrima poput SAD-a, Singapura i UK, stablecoini se koriste kao dio inovativnog pristupa digitalnim finansijama. U državama s nestabilnim valutama i slabim bankarstvom stablecoini su rješenje za zaštitu vrijednosti i pristup globalnim plaćanjima.

Primjeri:

  • Latinska Amerika i Afrika: Dominira Tron mreža, stablecoini služe kao zaštita od inflacije i za međunarodnu trgovinu.
  • Azija: Najaktivniji koridor stablecoin prometa, snažno povezan s globalnim kripto tržištima.
  • Evropa i Sjeverna Amerika: Iako dominiraju domaći platni sistemi, stablecoini se sve više koriste za međunarodna B2B plaćanja i doznake koje zahtijevaju brzu isplatu.

 

Budućnost stablecoina: automatizovana plaćanja i AI

 

Perspektiva je jasna: u junu 2025. Circle, izdavač USDC-a (drugog najvećeg stablecoina na svijetu), postao je prva stablecoin kompanija koja je izašla na berzu pod simbolom $CRCL na NYSE. IPO je bio ogroman uspjeh – vrijednost akcija se utrostručila prvog dana, prikupivši 1,1 milijardu dolara. To je jasan signal povjerenja institucionalnih investitora i novi standard transparentnosti.

Ovaj iskorak mogao bi otvoriti vrata za nove listinge i još širu primjenu stablecoina, baš u trenutku kad vještačka inteligencija mijenja ekonomiju. Zamislite AI asistente koji rezervišu putovanja, pametne uređaje koji automatski naručuju zalihe i plaćaju sami, autonomna vozila koja sama plaćaju cestarine ili punjenje goriva. Za takve mikrotransakcije fiat sistem bi bio spor i skup, dok su stablecoini prirodan izbor za brza, automatizovana online plaćanja.

Zaključak

Stablecoini su davno prevazišli svoju prvu ulogu i postali ozbiljna alternativa za online plaćanja, posebno u regionima s ograničenim pristupom tradicionalnom bankarstvu i za digitalne scenarije. Brojke govore same: više od 94 milijarde dolara obavljenih transakcija za samo pet godina jasno pokazuje koliko stablecoini vrijede u poslovanju, potrošnji i P2P plaćanjima širom svijeta.

Kako se regulativa dodatno razvija, sljedeća faza rasta zavisi od toga hoće li stablecoini postati jednako jednostavni i sigurni za upotrebu kao današnje najbolje platne aplikacije. Ako se sadašnji trendovi nastave, stablecoini bi uskoro mogli postati jednako neprimjetni i sveprisutni kao i sam internet.