Superkompjuter Aurora uključuje najveću otvorenu superkompjutersku interkonekciju baziranu na Ethernetu na jednom sistemu

 

Na sajmu ISC High Performance 2024, Intel je, u partnerstvu sa američkom nacionalnom laboratorijom Argonne i Hevlett Packard Enterprise (HPE), najavio da je uspio da probije granicu eksaskala na 1.012 eksaflopsa sa superkompjuterom Aurora.

Superkompjuter Aurora  je sa 10,6 AI eksaflops-a dodatno potvrdio da je „najbrži AI sistem u svijetu posvećen vještačkoj inteligenciji za otvorenu nauku“.

Malo zaostaje za Frontierom u američkoj Nacionalnoj laboratoriji Oak Ridž pošto je postigao 1.206 eksaflopsa, ali biti drugi superkompjuter koji je probio ograničenje „eksa brzine“ je ogromno dostignuće, posebno imajući u vidu da Aurora još uvek nije sasvim gotova.

Sama ova činjenica potvrđuje da su granice ovog superkompjutera i dalje spremne za probijanje. Na primjer, u novembru 2023, HPC Wire ga je rangirao na drugo mjesto na svojoj listi 500 najbržih. A to je postignuto u trenucima kada je sistem bio tek napola završen.

Na najnovijoj rang listi, objavljenoj u maju ove godine, Aurora je i dalje bila na drugom mjestu, odmah iza Frontier-a, ali je njen novi rezultat bio značajno poboljšanje u odnosu na prethodno zabilježenih 585,34 petaflopsa.

“Superkompjuter Aurora koji nadmašuje eksaskalu omogućiće mu da utre put do sutrašnjih otkrića. Od razumijevanja klimatskih obrazaca do razotkrivanja misterija svemira, superkompjuteri služe kao kompas koji nas vodi ka rješavanju zaista teških znanstvenih izazova koji mogu poboljšati čovječanstvo”, izjavio je Ogi Brkić, potpredsjednik Intela i generalni direktor Data Center AI Solutions.

 

Detalji o superkompjuteru Aurora

 

Superkompjuter Aurora je ekspanzivan sistem sa 166 stalaka, 10.624 računarskih blejdova, 21.248 procesora Intel® Xeon® CPU Max serije i 63.744 jedinica Intel® Data Center GPU Max serije, što ga čini jednim od GPU cluster-a na svijetu.

Aurora takođe uključuje najveću otvorenu superkompjutersku interkonekciju baziranu na Ethernetu na jednom sistemu od 84.992 HPE krajnje tačke s slingshot tkaninom.

Superkompjuter Aurora došao je na drugo mjesto u LINPACK (HPL) mjerilu visokih performansi, ali je razbio barijeru eksaskala na 1.012 exaflopsa koristeći 9.234 čvora, samo 87% sistema.

Superkompjuter Aurora je takođe obezbjedio treće mjesto na benčmarku konjugatnog gradijenta visokih performansi (HPCG) na 5,612 teraflopsa u sekundi (TF/s) sa 39% mašine. Ovo mjerilo ima za cilj da procijeni realističnije scenarije koji pružaju uvid u komunikaciju i obrasce pristupa memoriji, koji su važni faktori u stvarnim HPC aplikacijama. On dopunjuje standarde kao što je LINPACK tako što nudi sveobuhvatan pregled mogućnosti sistema.

Planovi za Auroru se kreću od modeliranja klimatskih promjena do otkrića u energiji fuzije, atomističkih simulacija i rješavanja problema vezanih za memoriju u projektovanju budućih elektrana.