U Hrvatskoj se trenutno vrše testiranja funkcionalnosti 5G tehnologije za koje su sva tri operatora pokretnih komunikacija na tržištu u RH zatražila privremene dozvole za upotrebu radiofrekvencijskog spektra temeljem kojih nije dozvoljeno komercijalno pružanje usluga

 

U Hrvatskoj je HAKOM privremene dozvole za upotrebu radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 3,6 GHz izdao za potrebe tehničkog ispitivanja 5G tehnologije na područjima Grada Zagreba uključujući područje Grada Samobora i Grada Svete Nedelje i ZL Franjo Tuđman, Grada Osijeka, Grada Rijeke, Grada Splita, otoka Krka, Grada Dubrovnika, Grada Hvara, Grada Novalje, Grada Jastrebarskog, Grada Raba, Grada Bjelovara, Grada Novske i Grada Varaždina.

Takođe, HAKOM je izdao privremene dozvole u frekvencijskom području 2100 MHz Hrvatskom Telekomu d.d. za područje Grada Zagreba, Grada Samobora i Grada Svete Nedelje i A1 Hrvatska d.o.o. za područje Grada Siska za testiranje funkcionalnosti dinamičkog dijeljenja spektra (Dynamic Spectrum Sharing), koja omogućava dijeljenje frekvencija između 4G i 5G tehnologije u istom frekvencijskom pojasu, zavisno o zahtjevima pojedinih korisnika.

Navedeno predstavlja softversku nadogradnju postojećih sistema (bez potrebe za novim antenskim sistemima i opremom), a dijeljenje resursa između 4G i 5G tehnologije zavisi o saobraćajnim potrebama korisnika za pojedinom tehnologijom.

Popis lokacija na kojima su prijavljene bazne postaje za testiranje 5G tehnologije može se pronaći na linku

 

Puna funkcionalnost 5G tehnologije sa dodjelom novih frekvencijskih pojaseva

 

“Kako bi se omogućilo korišćenje 5G tehnologije u već dodijeljenim frekvencijskim pojasevima, potrebno je izmijeniti postojeće planove dodjele za frekvencijske pojaseve u kojima se ono želi omogućiti. S ciljem da se operatorima omogući komercijalno korišćenje DSS tehnologije, HAKOM je 17. septembra 2020. putem javne rasprave predložio izmjene postojećih planova dodjele za frekvencijske pojaseve 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. U tom slučaju se u navedenom frekvencijskom pojasu omogućava 5G tehnologija te se posljedično propisuju potrebni tehnički uslovi za bazne i krajnje stanice u navedenim frekvencijskim pojasevima”, ističu u HAKOM-u.

Javne rasprave za predložene izmjene planova dodjele završile su 2. oktobra 2020. Konačni planovi dodjele će biti doneseni i objavljeni nakon obrade komentara.

Imajući u vidu da predložene izmjene planova ne predstavljaju dodatne obaveze za nosioce dozvola u navedenim frekvencijskim pojasevima i da su iste u interesu kako nosioca dozvola, tako i razvoja tehnologije i novih usluga u okviru dostupnih resursa, planovi dodjele će da stupe na snagu prvog dana nakon objave u Narodnim novinama, pojašnjavaju u HAKOM-u.

Punu funkcionalnost 5G tehnologije će biti moguće ostvariti tek s dodjelom novih frekvencijskih pojaseva, radi mogućnosti korišćenja većih kontinuiranih frekvencijskih blokova (80-100 MHz). To radi ograničenog RF spektra u dodijeljenim frekvencijskim pojasevima nije moguće, zaključuju u HAKOM-u.

(HAKOM)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.