„Rug pull“ metoda se obično koristi u sve popularnijim decentraliziranim (Defi) mjenjačnicama, kao i s raznim meme-tokenima i onima koji u kratko vrijeme uspiju privući velike količine novca
Analitičari su izračunali da je od oko 7,7 milijardi dolara ukradenih putem raznih prevarantskih metoda na tržištu kriptovaluta, ove godine više od trećine izvršeno je „rug pull“ metodom
Analitičari kompanije Chainanalysis izradili su ovogodišnji izvještaj o kriminalu u svijetu kriptovaluta, koje pokazuje da je tokom 2021. godine značajno povećana količina novca koji je nestao na razne prevarantske načine.
Nakon rekordne 2019. godine, kada je prevarama od naivnih investitora ukradeno gotovo 10 milijardi dolara, 2020. godine „samo“ 4 milijarde, ove godine ponovno je vidljiv trend rasta. Kriminalci su kroz kriptovalute i s njima povezane mehanizme uspjeli da ukradu oko 7,7 milijardi dolara.
Najzaslužniji za ovaj porast kriminalnih aktivnosti je nova metoda krađe, koja je prošle godine iznosila tek oko 1%, a ove godine čini čak 37% cjelokupnog kriptokriminala – aktivnost nazvana „rug pull“. Riječ je o malicioznom manevru svojstvenom za kripto industriju, u sklopu kojeg pokretač neke kriptovalute iznenada napušta projekt i u isto vrijem nestaje zajedno sa svim novcem (obično u ethereumu) uloženim u njega.
Nestalo 2,8 milijardi dolara
Ova metoda obično se koristi u sve popularnijim decentraliziranim (Defi) mjenjačnicama, kao i s raznim meme-tokenima i onima koji u kratko vrijeme uspiju privući velike količine novca.
Jedan od primjera „rug pull-a“ (doslovno prevedeno, izvlačenja tepiha pod nogama) je nedavno pokrenuti Squid Game Token, kriptovaluta koja je iskoristila popularnost južnokorejske serije. Njezini su kreatori u samo nekoliko dana prikupili preko 3 miliona dolara i – nestali s njima.
Taj iznos samo je kap u moru, budući da analiza Chainanalysis-a kaže da su na ovaj način kupci raznih tokena tokom godine prevareni za ukupno oko 2,8 milijardi američkih dolara. Najveću takvu prevaru izveli su vlasnici turske centralizirane mjenjačnice Thodex, čiji je direktor nestao sa preko 2 milijarde dolara.
Ponzi šema
Osim „rug pull-a“, i ove su godine u kripto-svijetu bile aktive uvijek popularne Ponzi šeme. Najveća od njih koja je ove godine razotkrivena zvala se Finiko. Provodila se na području Rusije i Ukrajine, a promovisali su je čak i tamošnji Instagram influenseri. Njome je ukradeno oko 1,5 milijardi dolara.
Povrh toga što ih ima više, prevarantske su akcije na području kriptovaluta sve kraće i agresivnije. Ove su godine u prosjeku trajale tek 70 dana (prošle godine to je bilo 192 dana).
Kao razlog za sve šire prihvaćanje metode „uzmi novac i bježi“ ističe se i sve veća aktivnost policije i istražilaca koji love kripto-kriminalce, primarno u SAD-u.
(Bug)