Wikipedia konačno ažurira dizajn svom desktop interfejsu — prvi put u više od 10 godina

 

Novi dizajn Wikipedia desktop verzije sajta se već primenjuje na većini stranica. Izmjene imaju za cilj da olakšaju čitanje i pronalaženje informacija na sajtu enciklopedije.

Novi izgled se sada uvodi na većinu stranica sajta Wikipedije. Wikimedia je prvobitno najavila redizajn 2020. godine, a o tome je pisao i IT mixer, sa planovima da ga primijeni do kraja 2021. Nije jasno zašto je ažuriranje bilo odloženo. Fondacija Wikimedia je samo rekla da je redizajn bio „dug i složen proces“. Cilj je bio da se poboljša sveukupno iskustvo pregledanja uz postepena podešavanja tu i tamo kroz povratne informacije korisnika.

„Promjene olakšavaju ljudima da pronađu i uče iz rada naših nevjerovatnih volontera“, rekla je Selena Dekelman, direktorka za proizvode u Fondaciji Wikimedija, neprofitnoj organizaciji koja je hostuje Wikipediju.

Wikipedia ovim redizajnom dobija čišći izgled, koji uključuje više bijelog prostora. Traka za pretragu je takođe istaknuta u gornjem centru stranice, pomjerajući je iz gornjeg desnog ugla.

wikipedia serbia

Pored toga, traka za pretragu će generisati sliku za pregled i opis dok kucate svoj upit. Nasuprot tome, stara traka za pretragu bi samo pokušala da automatski dopuni vaš upit nekim tekstom.

Druga velika promjena uključuje jezičku traku. Sada se pomjera u gornji desni ugao stranice Wikipedia, što olakšava pristup u trenutku kada učitate sajt. Pod starim interfejsom, morali ste da skrolujete nadole kroz lijevu bočnu traku da biste promijenili jezik.

Bočna traka, koja sadrži različite veze do Wikipedie može da se sklopi, a sadržaj za svaki članak na Wikipediji je pomjeren na lijevu stranu i pratiće vas dok se krećete po stranici nadole.

Redizajn će da ograniči širinu dugačkog teksta na Wikipedijinom članku uz povećanje veličine podrazumijevanog teksta.

Fondacija Wikimedia je dodala: „Ažurirani interfejs Wikipedije ne uklanja nijednu prethodnu funkcionalnost. Umjesto toga, uvodi nove alate za poboljšanje postojećeg iskustva na web lokaciji kroz poboljšanja zasnovana na konsultaciji sa urednicima volontera Wikipedije, analizi podataka i testiranju korisnika.“ Preko 30 volonterskih grupa iz cijelog svijeta dalo je doprinos projektu.

Na pitanja korisnika da li se može vratiti na stari izgled sajta, iz Wikipedije su odgovorili potvrdno. Ali za to je potrebno da korisnik kreira nalog na Wikipediji, a zatim promijeni podešavanja.
„To je zbog ograničenih mogućnosti naših servera. Odjavljeni korisnici mogu da koriste proširenja pretraživača koja im omogućavaju da personalizuju svoj interfejs ili mogu da kreiraju nalog“, rekli su iz Wikipedije.

(PCMag)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.