Prilikom postavljanja videa na YouTube svima će biti dato do znanja da li njihov sadržaj krši tuđa autorska prava, da li mogu, i na koji način, da ga monetizuju

 

Ako ste ikada postavljali video na YouTube, a u njima ste imali, na primjer, muziku u pozadini (ili samo nekoliko njenih taktova), moguće je da ste nedugo nakon postavljanja videa dobili obavještenje o tome da kršite autorska prava.

Video je, zavisno o slučaju mogao da bude uklonjen, a ponekad YouTube s njega samo ukloni zvuk, ili onemogući monetizaciju, tj. zaradu od reklama. Autorima ovakav sistem nije bio drag, jer su bili osuđeni na „pokušaje i greške“, odnosno postavljanje videa i sve što uz taj proces ide, da bi tek naknadno saznali jesu li u napravili prekršaj ili ne.

 

Provjera prije objave

 

Od sada, kažu iz YouTube-a, ovakvi će slučajevi biti pojednostavljeni dodavanjem novog koraka prilikom samog postavljanja videa na njihovu platformu. Unutar Studija u kojem se video upload-uje dodat je korak nazvan „Checks“, odnosno provjera. On se provodio nakon postavljanja videa, a prije njegovog objavljivanja. Tako će autori odmah znali da li im sadržaj „legalan“.

Cijeli proces ove provjere trebao bi da potraje oko tri minute. Odluka o monetizaciji možda će da traje i nešto duže. Nakon što odluka o legalnosti sadržaja i njegovoj usklađenosti sa pravilima o autorskim pravima bude donesena, autorima će se odmah ponuditi i načini rješavanja eventualnih problema koji su pronađeni – poput žalbe ili uklanjanja spornih dijelova zaštićenih autorskim pravima.

Ovakav način „filtriranja“ sadržaja prije negoli on uopšte bude objavljen u skladu je s kontroverznim pravilima EU sadržajima u Direktivi o autorskim pravima, tj. njezinom neslavnom članku 17. o kojem su se vodile mnoge rasprave prije otprilike dvije godine.

Pregledavanjem sadržaja prije nego on postane javno dostupan trebala bi se smanjiti količina prigovora (Content ID claimova) na sadržaje. Samim time autorima će posao biti olakšan, jer će ranije dobiti informaciju o eventualnim problemima. Sve bi to moglo da utiče i na smanjenje količine sadržaja koji krši autorska prava.

(Bug)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.