Federalni apelacioni sud odbio je TikTokov zahtjev da privremeno blokira zabranu popularne društvene mreže, otvarajući put mogućoj odluci Vrhovnog suda. Kontroverzna zabrana, koja bi mogla stupiti na snagu 19. januara, postavila je značajna pravna, politička i bezbjednosna pitanja, čineći je jednom od najpraćenijih slučajeva u tehnološkoj industriji posljednjih godina.

 

Apelacioni sud odbio TikTokov zahtjev

 

Apelacioni sud okruga Kolumbija (DC) prošle sedmice jednoglasno je potvrdio TikTok zabranu, zaključivši da zakon ne krši Ustav SAD-a. Nekoliko dana kasnije, TikTok je zatražio privremenu obustavu kako bi pripremio žalbu Vrhovnom sudu, ali je sud odbacio njihov zahtjev kratkim obrazloženjem da je takva blokada “neosnovana”.

 

Šta zabrana TikToka podrazumijeva

 

Zakon, koji je u aprilu 2023. potpisao predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), zahtijeva da TikTok bude prodat vlasniku koji nije iz Kine ili da se zabrani u Sjedinjenim Američkim Državama. Nakon januarskog roka, trgovine aplikacijama i internet provajderi mogli bi se suočiti s velikim kaznama za hostovanje TikToka. Predsjednik ima pravo na jedno produženje roka.

Kineska matična kompanija TikToka, ByteDance, konstantno odbija zahtjeve za prodaju platforme, što bi moglo primorati Vrhovni sud da odluči o budućnosti aplikacije.

 

Pravni spor prelazi na Vrhovni sud

 

U sudskim dokumentima, TikTok je argumentovao da bi odbijanje apelacionog suda moglo primorati Vrhovni sud da hitno razmatra slučaj tokom praznika.

“Kako bi očuvao ključnu ulogu Vrhovnog suda, ovaj sud bi trebao odobriti privremenu zabranu, omogućujući detaljan i uredan proces,” naveli su TikTok-ovi advokati.

Administracija Džoa Bajdena protivila se zahtjevu, tvrdeći da bi privremena zabrana mogla odgoditi žalbu TikToka na nekoliko mjeseci, što bi efektivno onemogućilo primjenu zakona.

 

Bezbjednosna zabrinutost u središtu zakona

 

Zabrana TikToka proizlazi iz dvostranačkih zabrinutosti u Vašingtonu o potencijalnim bezbjednosnim rizicima koje predstavlja ByteDance. Zakonodavci strahuju da bi prakse prikupljanja podataka TikToka mogle omogućiti kineskoj vladi pristup osjetljivim informacijama američkih korisnika.

“Zakon je rezultat opsežnih, dvostranačkih aktivnosti,” navodi se u presudi apelacionog suda. “Pažljivo je osmišljen kako bi se riješila kontrola strane sile i suprotstavio dobro dokumentovanoj prijetnji nacionalnoj bezbjednosti koju predstavlja Narodna Republika Kina.”

 

TikTokov posljednji pokušaj kod Vrhovnog suda

 

TikTokov pravni tim insistira da bi Vrhovni sud trebalo da razmotri slučaj zbog složenih ustavnih pitanja koja su u središtu spora.

“Zaključak ovog suda da zakon zadovoljava strogu analizu gotovo sigurno će privući pažnju Vrhovnog suda,” naveli su TikTokovi advokati. “U najmanju ruku, postoji značajno pitanje da li zakon predstavlja jedan od rijetkih propisa koji može preživjeti strogu analizu.”

 

Šta dalje za korisnike TikToka?

 

S približavanjem januarskog roka, budućnost TikToka u SAD-u visi o koncu. Ako Vrhovni sud ne interveniše, zabrana bi mogla onemogućiti pristup aplikaciji za preko 150 miliona američkih korisnika i imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju i odnose između SAD-a i Kine.

Pratite novosti o ovom pravnom sporu visokog rizika. Pratite IT mixer za najnovije informacije o zabrani TikToka i njenom uticaju na društvene mreže, nacionalnu bezbjednost i tehnološke politike.