Anonimna mreža Tor stvarala je kontroverze gotovo neprestano od svog osnivanja prije gotovo dvije decenije

 

Pristalice kažu da je Tor mreža vitalna usluga za zaštitu privatnosti na mreži i zaobilaženje cenzure, posebno u zemljama s lošim podacima o ljudskim pravima.

Kritičari u međuvremenu tvrde da mreža Tor štiti kriminalce koji distribuišu slike zlostavljanja djece, trgovinu ilegalnim drogama i druge nelegalne aktivnosti.

Istraživači koji se bave bezbjednošću su otkrili nove procjene kojima se pokušava izmjeriti koliko je potencijalna šteta i korist od Tor-a.

Otkrili su da se širom svijeta gotovo 7 posto korisnika Tor-a povezuje sa skrivenim uslugama, za koje istraživači tvrde da je srazmjerno veća vjerovatnoća da nude ilegalne usluge ili sadržaj u odnosu na uobičajene Internet stranice.

Veze sa skrivenim uslugama bile su znatno veće u zemljama koje su ocijenjene kao politički „slobodnije“ u odnosu na one koje su „djelomično besplatne“ ili „neslobodne“.

Naravno, bilo koji anonimni servis može se koristiti u legalne i ilegalne svrhe. Ističe se da pretpostavke nisu sasvim precizne, prije svega zbog toga što se uvijek pretpostavlja da sve lokacije na Dark Webu služe za distribuciju ilegalnih sadržaja, što nije uvijek tačno.

Tor mreža, na primjer, radi na 6.000–6.500 volonterskih čvorova. Iako su ti čvorovi raspoređeni u brojnim zemljama, vjerovatno je da se mnogi od ovih infrastrukturnih mjesta grupišu u politički slobodnim liberalno demokratskim zemljama. Uz to, Tor projekt je u Sjedinjenim Državama registrovan kao neprofitan, a svoje intelektualno porijeklo i velik dio svojih finansijskih resursa prati vlada SAD-a.

 

Reakcija iz Tor projekta

 

Ubrzo su reagovali i ljudi koji stoje iza Tor projekta, a izvršna direktorka Isabela Bagueros je u saopštenju rekla da su istraživači sve .onion web stranice obilježili kao ilegalne, a sve posjete “čistoj mreži” okarakterizovali kao legalne.

Prema njenim tvrdnjama, takva je pretpostavka pogrešna s obzirom na to da situacija nije toliko jednostavna.

Istakla je i da onion servis nudi i Facebook, te mediji kao što su The New York Times, BBC, Deutsche Welle, BuzzFeed kako bi zaštitili privatnost korisnika i obezbjedili pristup potpunim informacijama.

(Ars Technica)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.