Novi standard bežičnog prenosa podataka Wi-Fi 7 trebalo bi da do 2025. godine budu prisutan na svim većim globalnim tržištima

 

Intel se sprema da izbaci na tržište Wi-Fi 7 (802.11be), bežičnu vezu nove generacije, više nego dvostruko bržu od standarda Wi-Fi 6E (802.11ax).

Prvo će da je dobiju laptopi, da bi potom bila ugrađena u sve personalne računare do kraja 2024. godine. Do 2025. godine trebalo bi da bude prisutna na većim globalnim tržištima.

Wi-Fi 7 gotovo pa udvostručuje frekvenciju bandwidth-a, sa 170 na 320 MHz, i udvostručuje brzinu prenosa podataka, s mogućnošću naknadnog povećanja brzine.

Kako piše Tech Radar, u Intelu očekuju da će novi standard pronaći područja primjene najprije u zahtjevnijim računarskim igrama, virtuelnoj i proširenoj stvarnosti te robotici.

Qualcomm, Broadcom i MediaTek također rade na razvoju vlastitih proizvoda koji će podržavati Wi-Fi 7, a u Intelu planiraju da sarađuju sa drugim kompanijama kako bi ih opremile tim standardom.

Prvi uređaji s podrškom za Wi-Fi 7 pojaviće se na tržištu 2023. godine, tvrde iz MediaTek-a. Oni će se ipak zasnivati na nacrtu specifikacije, budući da sam standard neće biti sertifikovan od strane IEEE (Institut inženjera elektronike i elektronike) do 2024. godine.

 

Šta nude Wi-Fi 6 i 6E?

 

Prije no što su razvijeni standardi Wi-Fi 6 i 6E bežične mreže u pravilu su nudile jedan pojas, obično na frekvenciji 2,4 GHz. To je i dalje tako, s time da se taj pojas obično koristi za uređaje i zadatke koji traže manju brzinu prenosa podataka.

S vremenom je dodat još jedan pojas, frekvencije 5 GHz, s kojim je došao dodatni dio spektra koji može da podrži veće brzine.

Ako imate uređaj koji podržava oba frekvencijska pojasa, vaš će ruter vjerojatno da preusmjeriti prenos niskog prioriteta na slabije popusni dio, a onaj visokog na dio većeg kapaciteta.

Zahvaljujući napretku čipova ruteri sad mogu da izvuku najviše iz oba pojasa, pa se brzina bežičnog prenosa podataka može mjeriti s brojnim žičnim mrežama. Zbog toga je sasvim dovoljna za većinu domaćinstava, prenosi Tportal.

 

Šta je Wi-Fi 7?

 

Sa standardom Wi-Fi 6 (802.11ax) teoretski je bilo moguće dobiti brzinu prenosa podataka od 9,6 gigabita po sekundi, ovisno o tome koje je čipove ruter koristio. U praksi su brzine bile znatno manje, ali je u rasterećenju pomagalo korišćenje različitih dijelova spektra.

Najveća teoretska brzina za Wi-Fi 6E ista je, ali taj standard ima jedan pojas više, namijenjen novijim uređajima, zbog čega su brzine bile bliže maksimalnima.

Wi-Fi 7 ide korak dalje. Ne samo što dodaje novi pojas (6 Hz), već povećava propusnost, što bi trebalo da rezultuje značajno većim brzinama – i do 40 Gbps.

Naravno, to je maksimalna moguća brzina. U svakodnevnoj praksi vjerojatno neće biti veća od deset Gbps.

Novi će pojas, doduše, moći koristiti samo uređaji koji ga mogu pronaći. Zasad ih nema puno na tržištu. Među njima su, na primjer, Google Pixel 6a, Samsung Galaxy S22+, kao i brojni novi računari sa operativnim sistemom Windows.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.