Istraživači sa MIT-a uveli su revolucionarnu tehniku za izdvajanje ugljenika, fokusirajući se na uklanjanje ugljen-dioksida iz Zemljinih okeana. Detalji ovog procesa navedeni su u nedavnoj publikaciji u Energi & Environmental Science, koja elaborira upotrebu dve elektrohemijske ćelije opremljene srebrnim i bizmut elektrodama.

U ovoj metodi, prva ćelija oslobađa protone u morsku vodu, pretvarajući ih u ugljen-dioksid, koji se zatim sakuplja kroz vakuum. Druga ćelija zatim vraća morsku vodu u bazičnije stanje pre nego što je vrati u okean, bez ugljen-dioksida. Ovaj pristup se može pohvaliti relativno malom potrošnjom energije i visokom efikasnošću elektrona, što sugeriše da bi mogao biti isplativiji u poređenju sa preovlađujućim tehnologijama za hvatanje ugljenika baziranim na vazduhu.

Istraživači naglašavaju značaj uklanjanja ugljen-dioksida iz okeana, jer okeani apsorbuju 50 puta više ugljenika od atmosfere i 20 puta više od svih svetskih biljaka i zemljišta zajedno. Sve veća zabrinutost zbog zakiseljavanja okeana, koja je rezultat povišenih koncentracija ugljen-dioksida, predstavlja pretnju po morski život i narušava ekosisteme.

Trenutno, 26% ugljen-dioksida koji nastaje ljudskim aktivnostima apsorbuje okean, što dovodi do široko rasprostranjenog zakiseljavanja okeana. Istraživači naglašavaju da je koncentracija ugljen-dioksida u morskoj vodi preko 100 puta veća od one u vazduhu, naglašavajući važnost hvatanja ugljenika na bazi vode.

Uhvaćeni ugljen-dioksid se može ili skladištiti ispod morskog dna ili koristiti na kopnu za proizvodnju goriva, hemikalija ili druge robe. Očekuje se da će biti spremna za demonstraciju do 2025. godine, ova nova tehnologija nudi efikasno i efektivno rješenje za uklanjanje ugljen-dioksida iz okeana, doprinoseći ublažavanju uticaja ovog gasa staklene bašte na životnu sredinu.

Istraživači tvrde da je hvatanje ugljenika zasnovano na okeanu zanemareno u poređenju sa pristupima baziranim na vazduhu, a čini se da njihova inovativna metoda ima potencijal da postane značajno sredstvo u rješavanju problema vezanih za klimatske promjene.

(IT mixer / Ubergizmo)