Istraživači, pod rukovodstvom profesora Đanloreta D’Aloa, utvrdili su da 93 odsto studenata koji obavljaju praksu u bolničkim odjeljenjima u toku rada koristi mobilne telefone, a samo 16 odsto je potvrdilo da pri tome nosi zaštitne rukavice

 

Istraživanje je obavljeno u toku dvije školske godine, 2018-2019 i 2019-2020. godine, i oba puta je potvrđeno da velika većina ispitanih u toku boravka na odeljenjima sa pacijentima koristi mobilne telefone, a da pri tome ili ne upotrebljava zaštitne rukavice ili rukavice ne mijenjaju nakon što su se koristili mobilni telefoni.

Samo tri odsto ispitanika je potvrdilo da svakodnevno dezinfikuje mobilni telefon.

„Ove navike, korišćenja mobilnog telefona u odeljenjima gde su pacijenti, mogu da ponište efekte dezinfekcionih procedura kojima je podvrgnuto medicinsko osoblje koje je u dodiru sa pacijentima, jer ruke, iako su predhodno dezinfikovane, nakon upotrebe mobilnog telefona ponovo mogu postati izvor, odnosno prenosnik virusa zbog mikroorganizama koji se sakupljaju na telefonima”, rekao je profesor Đanloreto D’Alo.

Autori istraživanja sugerišu da se mobilni telefoni redovno čiste. Dovoljno je korisiti salvete natopljene u rastvor sa najmanje 70 odsto alkohola.

U uslovima širenja zaraze od kovida 19, rezultati ovog istraživanja su važni. Telefonske kompanije su već izdale uputstva kako dezinfikovati mobilne telefone.

Rezultati istraživanja objavljeni su u medicinskom časopisu Travel Medicine and Infectious Disease.

(Tanjug)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.