Ako prepoznate simptome špijunskog softvera instaliranog na Android ili iOS, postoji nekoliko načina kako da ga uklonite
Prije nego što pređemo na spisak metoda odbrane od špijunskog softvera, morate da saznate da li je on uopšte na vašem uređaju, a onda da razmišljate kako da ga uklonite.
Makeuseof piše da postoji nekoliko simptoma: pregrijavanje baterije, brzo pražnjenje baterije, promjena podešavanja lokacije i neobična obavještenja.
Šta je „Stalkerware“?
„Stalkervare“ je softver za nadgledanje ili špijunski softver koji se koristi za sajber uhođenje. Termin je skovan kada su ljudi počeli da naširoko koriste komercijalni špijunski softver da bi špijunirali svoje supružnike ili intimne partnere.
Stalkerware je kritikovan zbog njegove upotrebe od strane zlostavljača, uhođivača i poslodavaca.
Ako ste korisnik iPhone-a, postoji velika šansa da na vašem telefonu nema „stalkerware-a“, nego je riječ o nekom drugom problemu.
Iako instaliranje ovog tipa softvera na Apple uređaj nije nemoguće, uglavnom je češći na uređajima koji imaju „jailbreak“. Mnogo je lakše instalirati „stalkerware“ na telefone ovog tipa, što znači da ne bi bilo loše zapamtiti da li ste izvršili „jailbreak“ uređaj.
Postoje tri efikasna načina za brisanje „stalkerware-a“.
Resetujte uređaj na fabrička podešavanja
Iako fabričko resetovanje uređaja može predstavljati problem zbog brisanja cijelog softvera, ono će takođe izbrisati „stalkerware“.
Ako to radite, prvo napravite rezervnu kopiju svojih videa, kontakata i fotografija. Jedini pravi problem sa potencijalnom rezervnom kopijom je to što ona takođe može sadržati „stalkervare“.
Ako možete, pokušajte da ga identifikujete, a zatim bezbjedno uskladištite samo najvažnije informacije – fotografije i kontakte. Resetovanjem na fabrička podešavanja, deinstalirate sve nebitne aplikacije ili ćete ukloniti sve „stalkervare“.
Vraćanje na fabrička podešavanja vrši se kroz podešavanja i razlikuje se od uređaja do uređaja.
Dok je na iPhone-u procedura uvek ista, Androidi se razlikuju od proizvođača do proizvođača, ali su svi u principu veoma slični.
Ako niste sigurni kako da resetujete, Google pretraga modela vašeg uređaja i termin fabrička podešavanja trebalo bi da vam daju veoma dobar odgovor.
Nadogradite svoj operativni sistem
Neki tipovi „stalkerware-a“ rade samo na starijim verzijama operativnih sistema, što znači da možete da isključite „stalkerware“ nadogradnjom operativnog sistema.
To definitivno nije garancija, ali vrijedi pokušati.
Koristite softver za uklanjanje špijunskog softvera
Pošto je „stalkerware“ vrsta špijunskog softvera, uvek možete da koristite antivirusni softver koji otkriva prijetnje i daje vam mogućnost da ih izbrišete.
Takođe može spriječiti instalaciju“stalkerware-a“ ili virusa. Dobri antivirusni programi su Norton, McAfee, BitdDefender i Avira. Neki od njih takođe koštaju, pa predlažemo da provjerite odnos cijena prije nego što se prijavite za nečiju zaštitu.
(Makeuseof)