Obični ljudi jedva da koriste 3D štampače kod kuće, a 3D štampani domovi još uvek nisu uobičajeno štampani. Međutim, Kina već planira da 3D printa masivnu branu na Tibetu, sa AI dizajnom i bez ljudskih radnika. Krajnji cilj je isporuka 5 milijardi kWh električne energije godišnje.

Projekat je potekao iz laboratorije hidronauke i inženjeringa na Univerzitetu Tsinghua pre 10 godina, sa opštom idejom da se efektivno izgradi najveći 3D štampač na svijetu. To bi bilo mnogo puta veće od onoga što danas koristimo za kućno 3D printanje.

Poput 3D printanja na nivou potrošača, brana visoka 180 metara bi se gradila u jednom dijelu (sloju) na vrlo precizan i sistematičan način.

Ali ostavljanje ljudskih radnika po strani samo za korištenje robota kojima upravlja AI moglo bi se pokazati izazovnijim nego što izgleda. U teoriji, roboti bi mogli raditi brže i preciznije čak iu opasnim uslovima.

Međutim, teren i vremenske prilike mogu biti izazov i očekujemo da će mnogi inženjeri i osoblje biti na licu mjesta kako bi se stvari nastavile. Bilo koju situaciju sa kojom roboti ne mogu da se izbore moraće da urade ljudi.

Projekat bi trebalo da bude završen do 2024. godine, što bi bilo izuzetno impresivno kada bi se taj rok ispoštovan. 3D printanje brzo mijenja način na koji se stvari prave. Ponekad je to s materijalima visoke tehnologije i sitnim detaljima, a sada bi to moglo biti s nečim ogromnim izgrađenim brzinom bez presedana.

Više detalja na ovom linku.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.