Minijaturni roboti mogu da se kreću kroz krvotok, ali i prolaze kroz leđnu moždinu kako bi dostavili lijek na pravo mjesto
Naučnici su razvili minijaturne robote, koji mogu lijekove da dovedu precizno do bolesnog dijela u tijelu, a da pri tome što manje oštete okolno, zdravo, tkivo.
Studija objavljena u časopisu „Frontiers in Robotics and AI“ pokazala je efikasnost ovih minijaturnih robota, naročito u dostavljanju lijekova na teško dostupna mjesta.
Ovo su veoma rani i veoma eksperimentalni rezultati, ali smatramo da smo pokazali jake dokaze da mali, mekani, mikroroboti u kapsulama imaju potencijal za kontrolisanu lokalnu primjenu lijekova kod neuroloških bolesti, dodao je prof David Cappelleri sa Univerziteta Purdue.
Ovi minijaturni „dostavljači lijekova“, kao ideja, javili su se još 1966. godine u filmu „Fantastično putovanje“, u kojem je tim liječnika bio smanjen i ubrizgan u krvotok pacijenta kako bi obavili zahvat na mozgu „iznutra“.
Za razliku od njih, kod MANiAC-a (magnetically aligned nanorods in alginate capsules), kako su minijaturni roboti nazvani, nema ljudske posade, već ih do cilja navode magneti.
Na taj način se minijaturni roboti mogu da kreću kroz krvotok, ali i prolaze kroz leđnu moždinu kako bi dostavili lijek na pravo mjesto.
Upravo zbog činjenice da se mogu kretati i kroz leđnu moždinu mogli bi biti najbolji izbor za liječenje bolesti središnjeg živčanog sistema, koje su inače komplikovane za liječenje.
Uzimanje lijekova oralno ili intravenozno, na primjer, za liječenje raka ili neuroloških bolesti, može uticati na dijelove tijela i živčani sistem koji nisu zahvaćeni bolešću.
Ciljana primjena lijekova mogla bi dovesti do bolje efikasnosti i smanjiti nuspojave. Istraživači su razvili različite tipove mikro ili milirobota koji bi mogli da ispunjavaju taj zadatak, pojasnio je Lamar Mair iz Weinberg Medical Physics, tvrtke koja je bila partner u studiji.
(Today UK News)