Meta preduzima inventivnije korake da integriše vještačku inteligenciju u društvene medije
Kompanija Meta želi da ubaci vještačku inteligenciju u društvene medije pa tako, navodno, radi na „Personas“ koji su AI chatbot-ovi koji će se družiti sa korisnicima na Instagramu i Facebook-u.
AI chatbot-ovi će pored druženja da imaju i različite ličnosti. Na primjer Abraham Lincoln AI bi mogao da vas nauči nešto iz istorije, AI turistički vodič da vam preporuči putovanje.
Likovi sa AI-om mogli bi pružiti funkcije poput pretraživanja ili preporuka. Izvršni direktor Mark Zakerberg je još ranije govorio o ugradnji AI „Personas“ u usluge uključujući Instagram, Facebook Messenger i WhatsApp.
U februaru je najavio stvaranje nove grupe proizvoda fokusirane na generativnu vještačku inteligenciju. „Dugoročno ćemo se fokusirati na razvoj Persona AI koji mogu da pruže pomoć ljudima na različite načine“, napisao je Zakerberg. “Istražujemo iskustva sa tekstom (poput chata u WhatsApp-u i Messenger-u), sa slikama (poput kreativnih Instagram filtera i formata oglasa), sa video i multimodalnim iskustvima.”
Plan je da AI chatbot-ovi korisnike, koji su otišli namame nazad, a spremaju nam se i AI prijatelji za Metaverzum. Tako će tetke, strine i rođaci dobiti nove prijatelje da s njima dijele neobične mimove, AI botove koji neće imati ništa protiv beskrajnih razgovora u kojima se ne kaže ništa važno.
AI chatbot-ovi bi mogli pomoći Meti da se takmiči na dva fronta. S jedne strane, ugrađeni chatbot-ovi mogli bi biti način da se poveća angažman sa uslugama poput Facebook-a i Instagrama u odnosu na konkurenciju poput TikToka. S druge strane, chatbot-ovi bi mogli poslužiti kao prikaz Meta-inih AI sposobnosti jer se takmiče sa kompanijom OpenAI koja podržava Microsoft i Google-ovim Bardom.
(IT mixer)