MiG-31BM je najnovija verzija MiG-31, a razvijen je kao poboljšana verzija presretača MiG-31B sa dodatnom sposobnošću vazduh-zemlja
MiG-31BM se smatra pravim višenamjenskim avionom. U stanju je da izvrši zadatke presretanja na velikim udaljenostima, preciznih udara i suzbijanja odbrane. Jedna od njegovih uloga je suzbijanje protivvazdušne odbrane neprijatelja. Među najsmrtonosnijim je borcima na svijetu.
Kao sastavni deo ruskog sistema protivraketne odbrane, presretači MiG-31 imaju zadatak da unište krstareće i balističke rakete na bilo kom opsegu visine. Njihova napredna tehnologija omogućava im da otkriju i unište satelite, stelt avione pete generacije, bespilotne letjelice i nisko leteće ciljeve koji prate putanju leta koja obgrljuje teren.
Ovaj lovac ima veliku brzinu, visinu i brzinu penjanja, ali žrtvuje manevar da bi postigao ove sposobnosti. MiG-31BM je među najbržim proizvodnim avionima. Spremni su za misije na visinama većim od 20.000 metara, može postići maksimalnu brzinu do 3 000 km/h.
Ovaj avion ima napredni radar sa faznom rešetkom Zaslon-AM. Može da otkrije vazdušne ciljeve na maksimalnom dometu od 320 km. Može istovremeno da prati 24 vazdušna cilja i istovremeno da gađa sa 8 projektila.
Štaviše, za razliku od ranijih verzija, MiG-31BM može da djeluje kao mali avion ranog upozorenja. Sa svojim moćnim radarom i velikim dometom detekcije, ima dodatnu mogućnost praćenja i povezivanja brojnih radarskih kontakata. MiG-31BM može da djeluje i kao komandno mjesto u vazduhu i koordinira djelovanje drugih tipova lovaca koji imaju manje moćne radare.
Naoružanje
Oba kokpita imaju napredne displeje koji omogućavaju posadi da koristi precizno vođenu municiju.
MiG-31BM može da nosi do 9 000 kg ubojnih sredstava. Koristi rakete vazduh-vazduh velikog dometa R-33S i R-37 sa dometom do 200-280 km. Tu su i rakete srednjeg dometa R-77 sa dometom od 100 km.
Za ulogu suzbijanja protivvazdušne odbrane može da nosi do 6 raketa Kh-25MP, Kh-25MPU, Kh-31P i eventualno Kh-58 protiv radijacije. Za protivbrodsku ulogu može da nosi do 6 protivbrodskih projektila Kh-31A. Ovaj višenamjenski lovac može biti naoružan i sa do 3 Kh-29T i Kh-59 , ili do 2 rakete vazduh-zemlja Kh-59M. Nedavno su na listu naoružanja dodate hipersonične krstareće rakete Kh-47M2 Kinžal. Može da nosi jedan takav projektil.
MiG-31BM takođe može da nosi TV ili laserski navođene bombe. Može koristiti do 6 KAB-1500 (1 500 kg) ili do 8 vođenih bombi KAB-500 (500 kg).
Iako je ovaj avion uglavnom namijenjen za gađanje ciljeva svojim projektilima, tu je i top kalibra 23 mm sa 260 metaka.
Varijante
MiG-31BSM je oznaka starijih presretača MiG-31BS nadograđenih na standard MiG-31BM. Nedostaje mu mogućnost dopunjavanja goriva u letu. Takva nadogradnja omogućila je produženje radnog vijeka ovih aviona za još najmanje 15 godina.
MiG-31FE je predložena izvozna verzija MiG-31BM. Ova verzija može biti opremljena zapadnim oružjem ili avionikom.
MiG-31K je modifikovana verzija, skrojena za nošenje hipersonične krstareće rakete Kh-47M2 Kinžal. Radar je uklonjen. Ovaj avion nosi više goriva. Instrument table su ažurirane. Do 2010. godine ukupno je 10 MiG-ova 31 nadograđeno na ovaj standard.
Isporuka
Nižnji Novgorodski vazduhoplovni kombinat „Sokol“, podružnica Ujedinjene avio-kompanije, nedavno je ruskom Ministarstvu odbrane isporučio flotu obnovljenih i unapređenih lovaca presretača MiG-31, potvrdila.
Projekat je realizovan po državnoj odbrambenoj narudžbini, a renovirani avioni su otpremljeni na svoje aerodrome. Poboljšani lovci se vraćaju u aktivnu službu ne samo sa netaknutim originalnim performansama leta, već i sa proširenim funkcijama i sposobnostima, što je svedočanstvo inovativnog pristupa korporacije.
Trenutno vojska dobija nadograđenu verziju aviona MiG-31BM.
Dva unapređena lovca presretača MiG-31BM isporučena su ruskom Centralnom vojnom okrugu na Krasnojarskoj teritoriji prošlog decembra, navodi EurAsian Times. Njihova specifična varijanta ostaje nepoznata i dovela je do spekulacija da bi to mogla biti verzija MiG-31BM.
Trenutno Rusija ima oko 90 lovaca MiG-31BM. Bez informacija o varijanti ili broju nadograđenih MiG-ova 31, teško je znati da li je bila dodatna pošiljka MiG-31BM.
(IT mixer)