Solarni paneli su izuzetno popularni jer mogu prikupiti čistu solarnu energiju, ali startup želi predstaviti panele sa algama koji ne samo da proizvodi električnu energiju već pritom apsorbuje CO2.
Ideja zvuči nevjerovatno, ali proces je relativno komplikovan. Počinje sa panelom ispunjenom vodom sa malo algi u sebi. CO2 gas se uvodi u tekućinu kako bi „hranio“ rast algi, koji se pokreće sunčevom svjetlošću (fotosinteza).
Navodno, CO2 se sakuplja odnekud, smanjujući karbonski otisak drugog izvora CO2. U teoriji, alge mogu apsorbovati dvostruko svoju težinu u CO2.
Što je više sunca, alge brže/veće rastu. Kada je ploča puna, alge se moraju djelomično isprazniti i možete ponovo pokrenuti cijeli ciklus. Tako se C02 apsorbuje.
Pročitajte još: Lightyear 0 – električni automobil sa solarnim panelom
Električna energija se proizvodi prenosom toplote. Kako je ploča izložena sunčevoj svjetlosti, apsorbuje toplotu koju voda zatim prenosi na termoelektrični generator (koji pretvara toplotu u električnu energiju).
Ovu tehnologiju je napravio Greenfluidics, startup sa sjedištem u Meksiku. Kompanija tvrdi da njen Biopanel može proizvesti 328 KWh/m2 godišnje, što je uporedivo sa solarnim panelima. Ovo je prilično iznenađujuće jer su termoelektrični generatori obično manje efikasni od fotonaponskih panela.
Uz to, Greenfluidics vjerovatno uključuje da se biomasa pretvara u gorivo u odvojenom procesu i u drugom postrojenju.