Ne bacajte staru tehnologiju, dajte joj novi operativni sistem

 

U ovom tekstu pokazaćemo vam kako da ponovite stari laptop ili desktop računar i zamijenite teški Windows sa novim operativnim sistemom Linux Mint koji ima veoma sličan interfejs kao Windows 7 operativni sistem.

Po popisu programa digitalne analitike (DAP) savezne vlade SAD u oktobru 2020. godine, 3,2 posto korisnika računara i dalje koristi Windows 7 – iako ga Microsoft više ne podržava besplatno. Ako imate stariji sistem, ali brinete se da neće podržavati Windows 10 – ili ako jednostavno više ne želite imati posla sa Windowsom, imamo za vas prijedlog: Prebacite se na desktop Linux.

Desktop Linux može se pokretati na vašim Windows 7 (i starijim) laptopima i desktop računarima. Mašine koje bi se inače patile pod teretom Windowsa 10 pokrenut pod Linuxom radiće kao podmazane. A današnje distribucije desktop Linux-a jednostavne su za upotrebu kao Windows ili macOS.

A ako ste zabrinuti zbog mogućnosti pokretanja Windows aplikacija – nemojte. Na primjer, možete pokrenuti besplatni Office Online, koji dolazi s ograničenim verzijama programa Word, Excel i PowerPoint na Linuxu. Timovi sada rade na Linuxu. Skype je već dugo dostupan na Linuxu. I Microsoft izvozi svoj novi web preglednik Edge na Linux. Kompletni paket Office 365 uskoro dolazi na Linux – samo je pitanje kada.

Za sve vaše ostale potrebe za softverom za desktop računare obično postoji besplatan program otvorenog koda (open source) koji može obaviti jednako dobar posao. Gimp, na primjer, umjesto Photoshopa. Ili Thunderbird za e-poštu umjesto Outlook-a. Za punopravni uredski paket toplo preporučujemo LibreOffice.

Na Linuxu možete pokrenuti mnoge Windows izvorne programe. Ovo je teško postaviti, ali njegov komercijalni brat, CodeWeaver’s Crossover Linux, olakšava postavljanje mnogih vlastitih programa, uključujući igre.

Ako to ne uspije za programe samo za Windows, uvijek možete i dalje pokretati Windows 7, s puno manje opasnosti, na virtualnoj mašini (VM) na Linuxu. Za ovaj posao preporučujemo Oracle-ov sjajni besplatni program VirtualBox VM.

 

Koju Linux distribuciju odabrati?

 

Postoje stotine Linux desktop distribucija (poznate kao distros). Najpoznatiji uključuju distribucije kao što su: Debian, openSUSE i Ubuntu-a. Ali u naše svrhe, pokazaćemo vam kako instalirati Linux Mint.

Linux Mint je nekako najlakši za korisnike Windowsa da se uklope. To je zato što Linux Mint default-ni interfejs izgleda i radi slično kao Aero interfejs kod Windows 7 operativnog sistema.

Još jedna prednost, koju Mint dijeli s drugim Linux distribucijama, je što radi na hardveru male snage. Mint možete pokrenuti na bilo kojm od svojih Windows 7 računara. Sve što Linux Mint treba za pokretanje je x86 procesor (za one koji ne znaju 32 bit), 1 GB RAM-a (ali bićete srećniji sa 2 GB ili 4 GB), 15 GB prostora na disku, grafička kartica koja radi u rezoluciji 1024 x 768 i CD / DVD pogon ili USB port. To je to. Čak šta više, možete pokrenuti Mint i na gotovo bilo kom Windows XP računaru, ako ga imate u blizini.

Mint je, kao i ostale Linux desktop distribucije, potpuno besplatan.

Ali šta ako vam se ne dopadne? Ne morate se ni za to brinuti. Možete isprobati Mint, pa ako vam se ne dopadne, samo se ponovo prebacite u Windows sistem i gotovi ste. Nema nikakve štete.

Pa krenimo. Prvo ćemo vam pokazati kako isprobati Linux Mint, a zatim kako ga instalirati na vaš računar.

 

Kako probati Linux Mint

 

Prvo preuzmite Mint ISO fajl sa ovog linka. Ovo je image fajl operativnog sistema Mint koju možete koristiti za pokretanje ili instaliranje operativnog sistema. Otprilike je težak 1,8 GB, pa će možda trebati malo vremena za preuzimanje.

Prvi korak - Mint download
Prvi korak – Mint download

 

Dobili ste izbor dektop verzija. Za vašu prvu Linux dekstop verziju preporučujemo popularni Cinnamon. Jednom kada saznate više o Linuxu i ako želite istražiti, možete isprobati jedan od ostalih.

 

Snimite Mint ISO datoteku na DVD ili USB drajv

 

Za ovaj korak će vam biti potreban ISO burner program. Preporučićemo vam besplatne programe ImgBurn za DVD-ove ili LinuxLive USB Creator za USB drajv. Drugi dobar izbor su Yumi za Windows ili UNetbootin.

LinuxLive USB Creator
LinuxLive USB Creator

Nakon što instalirate program za snimanje na vaš Windows sistem zajedno s ISO datotekom Linux Mint, iskoristite ga da snimite image fajl na USB drajv. Napomena: iako Mint možete instalirati na starije sisteme pomoću DVD-a, to je stvarno sporo, USB je daleko brža varijanta. A ako trebate koristiti DVD, prilikom snimanja diska obavezno obavite provjeru na errore prilikom snimanja.

Kada kreirate USB drajv, dobit ćete opciju da ga postavite  sa trajnim skladištenjem (persistent storage). Pomoću ove opcije možete dodijeliti do polovine svog prostora za trajnu datoteku s preklapanjem. To vam omogućuje skladištenje novih programa, datoteka, postavki ili bilo čega drugog, kao je taj fajl mini-hard disk na vašem novom virtuelnom OS-u. Na ovaj način, možete pokrenuti Mint bez instaliranja bilo čega na vašem računaru. Sve se pokreće sa USB drajva, čak imate prostor za skladištenje. Ako vam se ne sviđa, nećete izgubiti ništa osim malo vremena, ali ćete dobiti novo iskustvo. Ne dopada vam se? Ugasite računar, iskopčate USB drajv i eto vas nazad u Windowsu.

Još jedna zgodna stvar kod ove metode je da ako se ispostavi da vam se sviđa Mint, možete koristiti USB drajv kao zgodan džepni računar. Za koji god PC ili laptop sjednete ubodete USB i eto vas u vašem sistemu sa vašim interfejsom, podešavanjima i fajlovima. Na ovaj način Mint imate sa sobom gdje god idete i lako možete koristiti bilo koji javni računar sa svojim operativnim sistemom i programom.

 

Postavite računar za alternativno pokretanje – podesite boot

 

Sada ćete ponovo pokrenuti sistem, ali zaustavite postupak podizanja sistema prije nego što se pojavi Windows kako biste mogli doći do UEFI ili BIOS postavki računara. Kako ćete to učiniti zavisi od vašeg sistema.

Najbolje je pretražiti Google za određenu marku računara ili laptopa i „UEFI“ (ili, sa starijim računarima, marku računara i „BIOS“). Na primjer, kod računara Dell prilikom paljenja dodirnete tipku F2 da biste ušli u postavke sistema; s HP-om tapkate tipku Escape jednom u sekundi; a na Lenovo sistemima dodirnite taster (Fn +) F2 ili (Fn +) F1 pet do 10 puta nakon pritiska na dugme za uključivanje da biste pristupili podešavanju sistema.

Kada dođete do podešavanje BIOS-a ili UEFI-a, potražite meni s oznakom „Boot“, „Boot order“ ili „Boot options“. Ako ne vidite ništa s riječju „Boot“, provjerite druge izbore u izborniku, poput „Advanced Options“, „Advanced BIOS Options“ ili „Other Options“. Jednom kada ga pronađete, postavite redoslijed pokretanja tako da se, umjesto da se prvo pokrenete sa tvrdog diska, pokrećete ili s optičkog pogona ili s USB pogona (u zavisnosti na koji ste drajv stavili Linux).

 

Podignite Linux Mint

 

Nakon što je vaš računar postavljen za pokretanje s alternativnog pogona, umetnite DVD ili USB drajv, ponovo pokrenite računar i na prvom izborniku odaberite „Start Linux Mint“. Za minutu ili malo više, pokrenućete Linux Mint.

Linux Mint možete pokrenuti sa vašeg USB drajva
Linux Mint možete pokrenuti sa vašeg USB drajva

Isprobajte Linux Mint

 

Isprobajte ga nekoliko dana ako želite. Windows je i dalje tu. Svaki put kada se ponovo pokrenete bez USB-a u računaru, vratiće se odmah u Windows.

Sviđa vam se ono što vidite? Ako vam se dopada, idemo na korak kako da instaliramo Mint na vaš računar.

 

Kako instalirati Linux Mint za stalno na vaš hard disk?

 

Kao i svaka ozbiljna nadogradnja, počnite sa izradom kompletne sigurnosne kopije vašeg Windows sistema. Instalacija Linuxa ne bi trebala najmanje naštetiti vašoj instalaciji Windowsa, ali zašto rizikovati.

Instaliranje Linuxa na Windows računare nekad je bilo mukotrpno. Računari su nekad imali učitan UEFI i Secure Boot (standard koji osigurava da pokrećete samo odobreni softver). Ovih dana to nije problem. Ali ako iz nekog razloga ne možete instalirati Mint sa Secure Boot koji se izvodi na računaru, uvijek možete isključiti Secure Boot. Postoji mnogo načina za isključivanje Secure Boot-a. Svi opcije uključuju odlazak na UEFI control panel tokom procesa pokretanja i isključivanje.

Sada, nastavimo sa stvarnom instalacijom.

 

Provjerite je li računar priključen na izvor napajanja

 

Ovo može zvučati glupo ili osnovno, ali instaliranje operativnog sistema pružit će vašem računaru pravi trening, a posljednja stvar koju želite je potrošena baterija usred instaliranja Linux Mint-a. Trebaće vam i internet veza (što brža i stabilnija to bolja) i najmanje 8 GB slobodnog prostora na hard disku.

 

Postavite particiju za Linux Mint iz Windowsa

 

Da biste bili sigurni da imate dovoljno prostora, možda ćete se htjeti vratiti u Windows, prijaviti se kao administrator i upotrebiti njegov Disk Management akat da smanjite glavnu particiju C: diska ili da otkinete prostor od D: particije ako je imate – kako biste napravili mjesta za Linux particiju. Možete se snaći sa samo 15 GB, ali ako imate baš dosta slobodnog prostora otkinite jedno 100 GB za komotan rad. Zatim se ponovo pokrenite Linux.

 

Podignite Linux

 

Kada se vratite u Mint, jedan od vaših izbora ikona na lijevoj strani biće instaliranje Mint-a. Dvaput kliknite na tu ikonicu i krećete sa instalacijom.

 

Imenujte vaš sistem, vaš korisnički ID (username) i podesite lozinku

 

Na koracima prilikom instalacije tražitće se od vas da odaberete raspored tastature, date vašem sistemu ime, odaberete korisničko ime i smislite lozinku. Također možete odabrati da postavite lozinku na svoj home direktorijum kako biste fajlove zaštitili od znatiželjnih pogleda.

Većina ovih odluka su jednostavne. Jedna od kritičnih opcija može biti način particioniranja hard diska. Ovo može biti prava muka. Ali budući da smo to već uradili u Windows sistemu, ne trebate se o tome brinuti ovdje. U tom slučaju, odaberite prvu opciju na izborniku Tip instalacije koja glasi: „Install Linux Mint alongside them“.

Nakon toga vidjećete interfejs poput ovog u nastavku.

Instaliranje Linux Mint-a
Instaliranje Linux Mint-a

Dalje, morate odabrati koji ćete fajl sistem koristiti za Linux. Najpopularniji izbor je Ext 4. Također morate odabrati tačku mountovanja (mount point), root direktorij od kog će Linux startati. Ovdje predlažemo da odaberete uobičajeni “/” za vaš mount point.

 

Podesite system snapshot

 

Meni za podešavanje Mint-a omogućava vam postavljanje snimka sistema (system snapshot) pomoću Timeshift-a. Na ovaj način, ako nešto pođe po zlu, možete bekapovati sistemske fajlove i vratiti ispravan sistem u svakom momentu u par sekundi. Toplo preporučujemo da to učinite. Kada ste već kod toga, postavite redovni raspored Timeshift-a. Recimo jednom sedmično.

 

Provjerite ima li dodatnih drajvera

 

Zatim provjerite trebaju li vašem računaru dodatni drajveri. Da biste to učinili, otvorite aplikativni meni, potražite „Driver Manager“ i pokrenite program. Ovo će ispitati vaš sistem i potražiti nove ili nedostajuće drajvere za vaš hardver – obično su to grafičke kartice ili Wi-Fi čipseti. Dobro je to učiniti čak i ako imate potpuno vanila, generički laptop. Ako Driver Manager pronađe odgovarajuće ažuriranje, samo naprijed, instalirajte ga.

Takođe možete instalirati vlasničke multimedijalne kodeke kao što su drajveri za gledanje video zapisa. Preporučujemo da i ovo uradite.

 

Ažurirajte Mint na najnoviju verziju

 

Također biste ga trebali postaviti da ažurira vaš sistem na najnoviju verziju Mint-a. Za razliku od Windows-a, kada ažurirate Mint, ažurirate ne samo svoj operativni sistem, već i sve instalirane programe. To uključuje vaš web preglednik, office paket i sve druge programe koje ste instalirali pomoću Mint-ovog Software Manager-a koji se lako koristi.

Da biste ažurirali sistem, kliknite ikonu štita na traci izbornika. Prema default postavkama, traku izbornika (menu bar) pronaćete na dnu ekrana, s ikonom za ažuriranje u obliku štita s desne strane. Jednom kad kliknete, tražit će od vas lozinku i pitati želite li stvarno ažurirati svoj sistem. Unesite svoju lozinku, recite „da“ i nakon što se ažurira, bit ćete spremni za rad novog modernog Mint sistema.

Rutina postavljanja nudi vam i mogućnost pregledavanja postavki sistema i pronalaženja novih programa pomoću Software Manager-a, ali budući da ste vjerojatno novi korisnik, za sada ih možete preskočiti.

 

Restartujte računar da se pokreće sa glavnog drajva (Hard Disk)

 

Konačno, vratite se na početak i restartujte sistem (podesite u BIOS-u) da se pokrene sa hard diska. Tada će sljedeći put prilikom pokretanja sistema biti ponu]en izbor s kojeg operativnog sistema želite pokrenuti sustav. Bez obzira koji odaberete, dobit ćete nekoliko sekundi da se prebacite na drugi operativni sistem.

I to je to. Spremni ste za polazak. Za instalaciju Linux-a će vam trebati otprilike sat do sat i po vremena od pokretanja preuzimanja (ako imate brz internet) da pređete sa Windows-a na Linux Mint na svom računaru. Ako to nikada prije niste radili, za svaki slučaj priuštite sebi nekoliko sati. Pa polako, korak po korak.

(ITmixer / TheVerge)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.