Bethesda Game Studios je danas objavio da je The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered privukao više od 4 miliona igrača u samo četiri dana od izlaska, 22. aprila. Impresivan početak, iako ne i potpuno iznenađujući. Oblivion je i prilikom originalnog izlaska bio ogroman hit, prodavši se u tri miliona primjeraka za manje od godinu dana — a s obzirom da je remaster dostupan i na Game Passu, gdje ga korisnici na PC-ju i Xboxu mogu igrati bez dodatne nadoknade, ovakav uspjeh bio je skoro pa zagarantovan.
Pametna marketinška strategija takođe je odigrala važnu ulogu. Bethesda je držala sve u strogoj tajnosti do 21. aprila, kada su iznenada pozvali fanove da sutradan prate zvanično otkrivanje igre. Ipak, glasine i curenja informacija kružile su još od početka 2025. godine, a neki insajderi su tačno predvidjeli da će igra biti iznenada objavljena u aprilu. Tako da je, kad je Oblivion Remastered konačno izašao, među fanovima Elder Scrolls serijala već vladala ogromna euforija — i to bez mnogo truda sa strane Bethesde.

Ako nas je istorija nečemu naučila, to je da Elder Scrolls igre imaju nevjerovatno dug život. Zahvaljujući i zvaničnoj podršci Bethesde i neslužbenoj podršci strastvene zajednice moddera, naslovi poput Morrowinda, Obliviona i Skyrima žive decenijama nakon izlaska. Iako je malo vjerovatno da će Oblivion Remastered dobiti mnogo (ako išta) zvaničnog dodatnog sadržaja — osim možda nekoliko neophodnih zakrpa za poboljšanje performansi otvorenog svijeta — modderska scena već buja. Na Nexus sajtu već sada ima stotine modova.
Jedan od najzanimljivijih aspekata Oblivion Remastereda jeste njegova hibridna tehnologija: impresivna grafika pokreće se na Unreal Engineu 5, dok osnovna logika igre i dalje funkcioniše na originalnom Gamebryo engineu. Ova neobična kombinacija čini modifikovanje igre nešto složenijim, što su objasnili i na Nexus stranici:
-
Podaci o igri i dalje se učitavaju iz plugin fajlova, ali se svaki zapis prevodi iz Gamebryo enginea u Unreal preko JSON fajlova.
-
Tradicionalne metode otkrivanja konflikata više ne funkcionišu kako smo navikli.
-
Novi sadržaj mora biti ručno dodat kroz JSON strukture, od kojih mnoge sadrže dodatne vrijednosti koje nisu postojale u originalu.
-
Tekstovi ubačeni kroz plugin fajlove često se prikazuju sa “[NL]” prefiksom, za koji se vjeruje da znači “Nije lokalizovano”; trenutno se traže rješenja za to.
-
Teksture, modeli i animacije u mnogim slučajevima i dalje su povezani sa starim verzijama, što dodatno otežava zamjenu.
-
LOD (Level of Detail) koristi potpuno novi sistem, koji vjerovatno kontroliše Unreal Engine.
-
Igra koristi više skriptnih jezika, uključujući unaprijeđenu verziju OBScript-a, kao i native kod i Blueprint skripte Unreal Enginea.
-
Razvijanje script extendera (kao što je bio xOBSE) predstavlja izazov, jer developeri poznati sa Creation Engineom i modderi iskusni u Unrealu dolaze iz potpuno različitih tehničkih svjetova.
Ipak, ako išta znamo o Bethesda zajednici, to je da moddere ništa ne može obeshrabriti. Mnogi su već stavili svoje Skyrim projekte na pauzu da bi počeli sa istraživanjem Oblivion Remastered-a, a ako sudimo po ranijim dostignućima, pred nama je veoma uzbudljiv period pun fantastičnih modova.
Ostanite IT mixer— pažljivo ćemo pratiti sve zanimljive novosti iz modderske zajednice!