Samo jedna linija koda dovoljna da vam uništi sve podatke na disku

 

Novootkrivena ranjivost u Windows 10 operativnom sistemu mogla bi da ugrozi sve korisnike. Da se radi o zaista ozbiljnom propustu, najbolje govori činjenica da u Microsoftu već rade na „zakrpi“ koja bi problem rešila ili barem ublažila.

Naime, dovoljna je jedna linija koda kako bi se korumpirao čitav hard disk na računaru i svi podaci na njemu učinili nedostupnima ili uništili.

Posebno zabrinjava što je tu liniju koda moguće sakriti unutar prečica u Windowsu, ZIP arhivi ili nekoj sličnoj datoteci. Cilj je izazivanje grešaka na disku, odnosno korumpiranje podataka.

Ukoliko korisnik klikne na korumpiranu naredbu, dobiće poruku „The file or dierctory is corrupted and unreadable“. Sistem će nakon toga da izbaci čitav niz poruka koje podstiču korisnika da restartuje svoj računar i popravi problematičan dio na disku, prenosi Zimo.

U nekim slučajevima, popravak prolazi bez problema, dok u drugima sistem traži od korisnika da „ručno popravi stvar“. Problem se pojavljuje kad se problematična naredba nalazi u ZIP datoteci, pa je nakon svakog popravljanja diska i ponovnog otvaranja ZIP datoteke, korisnik ponovno aktivira.

 

Nije virus već greška u sistemu pa ga antivirusni program ne prepoznaje

 

Stručnjak za računarsku sigurnost, koji je prvi upozorio na ovu ranjivost, ističe kako je u pojedinim slučajevima tu ranjivost moguće iskoristiti i tako da se u sistem ubaci ikona koja će je aktivirati, a da korisnik uopšte ne mora da pokrene dokument.

I drugi stručnjaci za sigurnost, koji su ispitivali ovu ranjivost, upozoravaju da bi i obično surfovanje internetom na starom browseru poput Internet Explorera ili starije verzije Edge-a, moglo aktivirati ovu ranjivost i korumpirati podatke na disku, prenosi Bleeping Computer.

Zbog toga, barem dok Microsoft ne reši ovaj problem, trebalo bi da budete oprezni prilikom preuzimanja bilo kakvih dokumenata sa interneta. Dodatni problem je što ovo nije virus koji bi antivirusni programi mogli da prepoznaju, već greška u samom sistemu.

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.